Troya Festivali İçin Geliyorlar

26 Ekim 2019
30 Ekim 2019
Çanakkale
Festival

Troya’nın Dünya Kültür mirasına girişinin 20.yılında Troya Yılı etkinlikleri kapsamında başlayan ve geleneksel hale gelen Uluslararası Troya Yetişkin Halk Dansları Festivali’nin bu yıl ikincisi 26-30 Ekim tarihleri arasında Çanakkale ve ilçelerinde gerçekleştirilecek.

ÇAFAD 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusunu dünyanın dört bir yanından gelen gençlerle kutlayacak. ÇAFAD’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek festivale Ukrayna, Gürcistan, Makedonya, Sırbistan, Romanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Yunanistan, Bulgaristan ve Kosova’dan ekipler ve Türkiye’den Kastamonu Üniversitesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri katılacak. 4 günlük festivalde 27 Ekimde saat 15.30 da kortej ve halk dansları gösterileri, 28 Ekim’de ilçelerde ve Troya Müzesi’nde Halk Dansları Gösterileri ve 29 Ekim’de Kordon Boyunda Saat 20.30’da gala gösterileri yapılacak festival Türkiye’de yapılan festivallerin en önemlilerinden sayılıyor.

200 ÖĞRENCİ MİSAFİRLERİ KARŞILAYACAK
Festival ile ilgili konuşan ÇAFAD Başkanı ve Uluslararası Troya Halk Dansları Festivali Organizasyon Kurulu Başkanı Selim Yazan, “2018 Troya Yılı kapsamında Çanakkale Valiliği’mizin katkıları ile gerçekleştirilen ilk festival 23 Nisan Uluslararası Çocuk Halk Dansları Festivali idi. 980 katılımcı ve 20 ülkeden 34 ekip ile bu anlamlı günü kutladık. O etkinlikten bugüne kadar Üç Uluslararası festivale ev sahipliği yaparak dünya kültürlerini Çanakkale’de bulusturduk. Artik büyük bir mutluluk ile söyleyebilirim ki Çanakkale bir Festival şehri olmuştur ve dünyanın birçok yerinden gruplar Çanakkale’mizde festivallere katılmak için müracaat etmektedirler. Gelen Gruplarımız tarihi yarımadayı ve Troya Müzesini de gezerek Çanakkale’yi tanıyor ve ülkelerinde tanıtıyorlar. Burada geçirdikleri 4 gece 5 gün boyunca yaptıkları alışveriş ile esnafınızın yüzünü güldürüyorlar. Gerçekleştireceğimiz 26-30 Ekim tarihleri arasındaki festivale 27 ülke arasından ancak 12 ülkeyi seçmek kaydı ile festivalimizi gerçekleştireceğiz. Destek ve katkı sunan kurumlara ve tüm Çanakkalelilere teşekkür ediyor, Festivale ev sahipliği yapan ÇAFAD üyesi tüm öğrencilerimi de emek ve heyecanlarından dolayı kutluyorum” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir