Troya Festivali Uluslararası Satranç Turnuvası 20. Yaşına Giriyor

24 Haziran 2012

Bu yıl 20. yaşına girecek olan Troya Festivali Uluslararası Satranç Turnuvası 4-10 Ağustos 2012 tarihlerinde gerçekleşecek.

Türkiye Satranç Federasyonu Çanakkale İl Tesilciliği’nden yapılan açıklamada Troya Festivali Uluslararası Satranç Turnuvası’nın 1993 yılında Çanakkale Satranç Derneği’nce başlatıldığı, bu yıl ise Çanakkale’de faaliyete başlayan Troya Satranç Kulübü’nün bayrağı devralmasıyla ülke satrancına hizmet etmeye devam edeceği bildirildi.

Yıllardır müdavimi olan birçok oyuncunun yanında, yaş gruplarında ulusal başarılar elde etmiş birçok küçük ve genç satranççının yoğun ilgisiyle her yıl daha da büyüyen, Uluslararası özelliğe sahip Troya Festivali Turnuvası, son yıllarda yabancı oyuncuların hakimiyetiyle tamamlanıyor.

Yapılan açıklamaya göre turnuva yönergesinin birkaç gün içinde duyurulacağı ve kayıtların açılacağı bildirilirken; bu yıl turnuvada birtakım değişikliklere gidildiği belirtildi. Açıklanacak yönergede belirtilen bu değişikliklerden önemli olanları şöyle açıklandı;

– Önceki yıllarda geleneksel olarak Ağustos ayının ilk Cumartesi günü başlayan ve dokuz gün süren turnuva, zorunlu sebeplerden ve bu yıla mahsus yedi gün sürecek. Satranç Olimpiyatı gibi büyük bir organizasyonunun çok yakın bir zamanda İstanbul’da yapılacak olması, bunun yanında diğer ulusal turnuva ve şampiyonaların yoğunluğu nedeniyle böyle bir düzenleme zorunlu hale geldi.

– A ve B kategorilerine ayrılan turnuvada 1800 ELO veya UKD üzerinde olan sporcular A kategorisinde yer alacak. B kategorisi 1800 ELO veya UKD altındaki sporcuların katılımına açık.

– A ve B kategorilerinin yanında Bayanlar kategorisi oluşturuldu. Ülkemizde Türkiye Kadınlar Şampiyonası dışında her yaşa açık bayanlar turnuvası bulunmuyor. Bayanlar Kategorisinin, ülkemiz bayan satrancına katkı sağlaması ve ilgi gören prestijli bir kupa halini alması en büyük dileğimiz.

– Yıllardır Çanakkale’ye kafile olarak gelen satranç eğitim merkez ve kulüpleri arasında tatlı bir rekabet oluşturmak ve birçok başarılı sporcu yetiştiren bu merkez ve kulüplerin adlarının anılmasını sağlamak maksadıyla yeni bir kupa vermeyi düşündük. “Eğitim Kulüpleri Kupası” B kategorisinde ,aynı merkez/kulüpten olan sporculardan en yüksek puan alan 3 oyunusunun puan toplamına göre ilk üç kulübe verilecek.

– TSF’nin destek olduğu ve Ulusal çapta gerçekleşen turnuvalarda sıfır dakika kuralı uygulanması nedeniyle, bu yıl geç kalma süresi tanınmayacak.

– Turnuva ile birlikte Aday Hakem ve Hakem Gelişim ile 1. ve 2. Kademe Antrenör kursları açmayı planlıyoruz. Kayıtları önceden açılacak kurslarda yeterli katılım olanlar gerçekleşecek. Belge almak isteyen katılımcıların turlar dışında kalan zamanda düzenlenecek olan bu kursları iyi değerlendireceklerini umuyoruz.

– Geçmiş yıllarda ön kayıtla gerçek katılım arasında çok fark olması turnuva hazırlıklarını çok olumsuz etkiliyordu. Bu durumun önüne geçmek ve hazırlıkları gerçek katılımcı sayısına göre daha sağlıklı bir şekilde yürütmek için, bu yıl katkı payları yatırıldıktan sonra kayıt alınması kararlaştırıldı.

– Konaklamalarla ilgili önceki yıllarda katılımcıların ve kafilelerin kaldığı yurt ve otellerle görüşülerek küçük bir konaklama bülteni hazırlandı. Farklı konaklama talepleri için bizlerden bilgi alabilirsiniz.

– Katılımcıların olumlu ve olumsuz görüşlerini öğrenmek, turnuvayı bu görüşler doğrultusunda geliştirmek için hazırlanacak olan “Görüş ve Öneri Defteri”, turnuva süresince Troya Satranç Kulübünde bulunacak. Misafirlerimizin görüşlerini bu defter sayesinde bizlere ulaştırarak turnuvanın geleceğine yön vermelerini istiyoruz.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir