Troya Hazineleri Asırlık Hasret

01 Ekim 2018

Heinrich Schliemann tarafından Almanya’ya kaçırılan, 2. Dünya Savaşı’nda da Rusya’ya götürülen ve günümüzde 3 ülkenin üzerinde hak iddia ettiği hazineler, “2018 Troya Yılı” kapsamında çekilen belgesel filme yansıdı.

Alman amatör arkeolog Heinrich Schliemann tarafından 1873’te önce Yunanistan’a daha sonra Almanya’ya kaçırılan “Troya Hazineleri” belgesele konu oldu. 2. Dünya Savaşı’nda, savaş tazminatı olarak Almanya’dan Rusya’ya götürülen ve 1990’da Moskova Pushkin ile St. Petersburg Hermitage Müzeleri’nde olduğu ortaya çıkan hazineler üzerinde 3 ülke de hak iddia ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle “2018 Troya Yılı” kapsamında Ehl-i Hayal Film tarafından hazırlanan “Troya Hazineleri – Asırlık Hasret” belgeseli, hazinelerin kaçırılma süreci ve sonrasını Osmanlı ile Yunanistan belgelerinin ışığında izleyiciye sunuyor.

İlk gösterimi 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde gerçekleştirilen doku-drama türündeki belgeselin yapımcılığını ve yönetmeliğini Nihal Ağırbaş’ın üstlenirken, senaryosu ise gazeteci Ömer Erbil imzası taşıyor.

TROYA HAZİNELERİ
Oyuncular

Cenan ÇAMYURDU– Heinrich Schliemann

Tülay MUMCU– Sophia Schliemann

Bekir ASLANTAŞ – Schliemann Baba

Yiğit ATEŞ – Çocuk Schliemann

Serkan ÖZGÜL – Emin Efendi

Emra USLU – Yannakis

Yönetmen

Nihal AĞIRBAŞ

Yapımcı

Ehl-i Hayal Film

Senarist

Ömer ERBİL

Kurgu Yönetmeni

Emre POLAT

Görüntü Yönetmeni

Ali Murat ALTINIŞIK

Sanat Yönetmeni

Levent UÇMA

Kostüm Tasarım

Selda DURNA

Seslendirme

Cahit ŞAHER

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir