“Troya Kültür Rotası” projesi tamamlanıyor

18 Eylül 2018

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla yürütülen Çanakkale Valiliğinin himayelerinde Gelecek Turizmde “Troya Kültür Rotası” Projesinin çalışmaları için Çanakkale’ye gelen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Direktörü Claudia Tomassi, Vali Orhan Tavlı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

Çanakkale Valiliğinin himayelerinde Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı tarafından yürütülen “Troya Kültür Rotası” projesiyle ilgili görüşmelerin yapıldığı ziyarette, Vali Orhan Tavlı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Direktörü ClaudiaTomassive beraberindekilerle bir süre görüşerek sohbet etti.Vali Yardımcısı ve Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü, Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mevlüt Özyanık, TROYA Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Çanakkale Körfez Yöresel Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik, Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Armağan Aydeğer, ÇOMÜ Turizm Fakültesi Doç. Dr. Mustafa Boz, Proje Danışmanı Deniz Erbaş’ın da bulunduğu ziyarette 2018 TROYA Yılı ve bu yıl içinde bitirilmesi planlanan TROYA Müzesi de ele alındı.

Rota işaretleme çalışmaları tamamlandı
Yapılan görüşmelerin ardından Vali Orhan Tavlı, Troya Kültür Rotası projesi kapsamında geçilecek olan güzergâhlarda da çalışma ziyaretlerinde bulunacak olan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Direktörü Claudia Tomassi ve beraberindekilerin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vali Orhan Tavlı, ziyaret anısına Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Direktörü Claudia Tomassi’ye Difenbahya yaprağı üzerine TROYA Atı temalı tablo ve Prof. Dr. Rüstem Arslan’ın yazdığı TROY kitabını Prof. Dr. Rüstem Arslan’la beraber hediye etti. Çanakkale Merkez, Ezine, Ayvacık İlçelerine bağlı 20’den fazla köyü içine alan Troya Kültür Rotası projesi kapsamında köylerde rota işaretleme çalışmaları tamamlandı. Troya Kültür Rotası projesi ile bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına, tarihi, kültürel ve doğal değerlerin korunmasına ve geliştirilmesine de katkı sağlanacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir