Troya Müzesi “En Başarılı Müze”

Troya Müzesi “En Başarılı Müze”
17 Şubat 2020

14 Şubat Cuma Gecesi İstanbul Florya’da bulunan Crown Plaza’da düzenlenen “Attraction Star Awards” yarışmasında yaklaşık 80 Müze arasında mücadele veren Troya Müzesi, Jürinin oyları ile “En Başarılı Müze” seçildi.
Sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek yarışması “ATTRACTION STAR Awards 2020 – bu yıl 7. kez organize edildi. Her yıl ATRAX Fuarı kapsamında sektörün en başarılı ürün ve projelerini ödüllendiren yarışma, sektörün gelişimine katkı sağlayarak sektörün daha nitelikli ürün ve hizmetler sunmasına, toplumsal, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda daha fazla değer yaratmasına katkı sağlamak amacıyla düzenleniyor. Troya Müzesi’nin ödülünü almak üzere İstanbul Florya’da düzenlenen ATRAX Fuarı Gala Gecesi’ne Çanakkale Vali Yardımcısı Hasan Ongu, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil Agas, Çanakkale Kurul Müdürü Çağman Esirgemez ve Troya Müzesi Müdür Rıdvan Gölcük katıldı. En Başarılı Müze ödülünü vermek üzere sahnede organizasyon adına yer alan Nergis Aslan, “ Katılımın ve çekişmenin en yoğun olduğu kategori bu oldu fakat sonunda muhteşem bir müze ödülü kazandı” dedi. Ödülü almak için sahneye çıkan Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük; “Henüz 1 yaşında bir Müzeyiz. Fakat arkamızda Homeros var, İlyada var, Anadolu toprakları var. Troya yaklaşık 2700 yıllık bir marka adeta. Dünyanın en eski ve en popüler markalarından biri. Biz Çanakkale’nin Tevfikiye Köyü’nde kurulduk. Köyün nüfusu 438. Ve 438 kişilik bu köye Troya ismi geçen yıl yaklaşık 750 bin kişi çekti. Bu ödülü Bakanlığımız adına, Çanakkalemiz adına, Anadolumuz adına, Hektor adına alıyorum. Troya efsanesi devam ediyor” dedi. Çanakkale Vali Yardımcısı Hasan Ongu ise “ 18 Mart 2019’da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açılan Troya Müzemiz yoluna emin adımlarla devam ediyor. Bu ödülü Çanakkale’mize, Müzemize kazandırdığımız için çok mutluyuz. Troya Müzesi Avrupa’da Yılın Müzesi yarışmasında finale kalarak Ülkemizi temsil ediyor. Umut ediyoruz ki Cardiff’ten başarı ile döneceğiz. Troya Müzemizin bu günlere gelmesini sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve Çanakkale Valimiz Sayın Orhan Tavlı’ya sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi. En Başarılı Müze ödülünü alan Troya Müzesi Avrupa’da da Yılın Müzesi Ödülü’nde finale kalmıştı. 29 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında Cardiff’te yapılacak finale yoğun hazırlıklarını sürdüren Troya Müzesi şayet bu ödülü de alması durumunda “En Başarılı Müze” ve “Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülü” nü alan ilk ve tek müze olmayı başaracak.

80 müze arasından seçildi

Troya Müzesi “En Başarılı Müze” seçildi. 14 Şubat Cuma Gecesi İstanbul Florya’da bulunan Crown Plaza’da düzenlenen “Attraction Star Awards” yarışmasında yaklaşık 80 Müze arasında mücadele veren Troya Müzesi, Jürinin oyları ile “En Başarılı Müze” seçildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir