Troya Satranç Turnuvası ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde Başladı

Troya Satranç Turnuvası ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde Başladı
12 Ağustos 2014

Çanakkale 13 ülkenin sporcularının temsil edildiği önemli bir uluslararası organizasyona ev sahipliği yapıyor. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi’nde düzenlenen 22. Uluslararası Troya Satranç Turnuvası 13 ülkeden 532 satranç sporcusunun katılımı ile başladı. 11-16 Ağustos tarihleri arasında ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan 22. Uluslararası Troya Satranç Turnuvası’na satranç dünyasının “Büyük Usta” (GM) ünvanlı yüksek kariyerli sporcuları da katılıyor.

Yaşları 6 ile 75 arasında değişen 532 sporcunun yanı sıra karşılaşmalar sırasında onların yakınlarının da konuk edildiği ÇTSO Kongre Fuar Merkezi tarihinin en hareketli ve kalabalık günlerini yaşarken, 9 tur sonunda birinci olacak sporcunun kim olacağı merakla bekleniyor. Turnuvada çeşitli kategorilerde toplam 17 bin TL ödül dağıtılacak.

Türkiye’nin en köklü turnuvası olarak kabul edilen Troya Satranç’a bu yıl dünya satrancının en başarılı oyuncularına verilen uluslararası bir unvan olan “Büyük Usta” (Grand Master – GM) ünvanlı üç oyuncu ve bunun bir alt kategorisi olan “Uluslararası Usta (IM) ünvanlı altı sporcu katılıyor. 22. Uluslararası Troya Satranç Turnuvası’nın açılış töreninde konuşan Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Celal Karakaş, turnuvanın 22’nci kez düzenlediğini ve Türkiye’nin en uzun soluklu satranç organizasyonlarından biri olduğunu belirterek, “Başlamak değil sürdürmek önemli. Katılımcı sayısının 530’u aştığını ve bunun da bir rekor olduğunu öğrendim. Umarım seneye 600’ü aşarız” diye konuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı Celal Karakaş, Kongre Fuar Merkezi Assos Salonu’ndaki açılış töreninde, Türkiye Satranç Federasyonu Turnuva Gözlemcisi Hulusi Cihangir, Turnuva Başhakemi Oğuz Cem Akın ve Turnuva Direktörü Turgut Tunca ile birlikte ilk hamleyi yaparak, turnuvanın startını verdiler.

Açılış töreninden önce İçdaş Kongre Salonu’nda sporcu, hakem ve yetkililerin katılımıyla düzenlenen teknik toplantıda konuşan Türkiye Satranç Federasyonu Turnuva Gözlemcisi Hulusi Cihangir ise, bu yıl 22’ncisi düzenlenen Federasyon’unkine yakın bir geçmişi olduğu ifade ederek, katılımın her geçen yıl artmakta olduğunu vurguladı. Hulusi Cihangir, “Bu turnuvaya emeği geçenleri kutlamak gerekiyor. Bunların başında ise Turnuva Direktörü Turgut Tunca geliyor. Ayrıca turnuva için ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’ni bize tahsis eden Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’na da teşekkür ediyoruz” dedi.

Turnuva Direktörü Turgut Tunca da, Türkiye genelinde satranç turnuvası eksikliğinin fazlasıyla hissedilen bir durum olduğunu, Uluslararası Troya Satranç Turnuvası’nın sayıları az olan organizasyonlardan biri olarak 22’nci yılına girdiğini belirtti. Turgut Tunca, ilk başlattıklarında turnuvanın bu kadar uzun soluklu olacağını tahmin edemediklerini belirterek, “Şimdiye dek Türkiye şampiyonu olan tüm sporcuların bu turnuvaya katılmış olması da ayrıca bizim için bir gurur kaynağı. Ayrıca yaş grupları milli takım sporcularının büyük çoğunluğu da turnuvamıza mutlaka katılıyor” dedi.Turnuvanın Çanakkale ekonomisine ve turizmine de bir hafta boyunca önemli katkı yaptığını belirten Tunca, sporcular ve yakınlarıyla birlikte 1000’in üzerinde konuğun kentimizde konaklayacağını ifade etti.

Turnuva ile ilgili bilgiler veren Turnuva Başhakemi Oğuz Can Akın da A kategorisinde 127, B kategorisinde 405 olmak üzere toplam 532 sporcunun yarıştığını söyledi. Sporcular arasında Azerbaycan, Gürcistan, Bulgaristan, Irak, İran, Suriye, Libya, Rusya, ABD, Avusturalya, Türkmenistan ve Nijerya’dan toplam 46 yabancı sporcunun yer aldığını da vurguladı.

Turnuvaya dünya satrancının en başarılı oyuncularına verilen uluslararası bir unvan olan “Büyük Usta” (Grand Master – GM) ünvanlı üç oyuncu ve bunun bir alt kategorisi olan “Uluslararası Usta” (IM) ünvanlı 6 sporcu katılıyor. Azerbaycan’dan Vugar Rasulov, Bulgaristan’dan Petar Genovve, Türkmenistan’dan Odeev Handszar, turnuvanın “Büyük Usta” ünvanlı oyuncuları arasında yer alıyor. Turnuvaya Türkiye’den en kariyerli sporcu olarak “Uluslararası Usta” ünvanlı Suat Soylu katılıyor daha sonra onu Can Ertan, Ege Köksal, Sezen Ufuk Arat ve Melih Yurtseven izliyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir