Troya Satranç Turnuvası Sona Erdi

Troya Satranç Turnuvası Sona Erdi
19 Ağustos 2014

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi’nde düzenlenen ve 42 il ve 12 farklı ülkeden toplam 532 satranç sporcusunun katıldığı 22. Uluslararası Troya Açık Satranç Turnuvası sona erdi. Kongre ve Fuar Merkezi’nde renkli ve hareketli günlerin yaşanmasına neden olan turnuvada, 9 tur boyunca yapılan keyifli ve çekişmeli karşılaşmalar sonucunda Azerbaycan’dan “Büyük Usta” (GM) ünvanlı Vugar Rasulov birinci oldu. Rasulov’un ödülünü, turnuvanın kapanış törenine katılan Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Celal Karakaş verdi.

Rasulov, turnuvayı 8 puanla turnuvayı şampiyon olarak tamamlarken, 2 bin 500 liralık birincilik ödülünün de sahibi oldu. Bir başka “Büyük Usta” Türkmenistanlı sporcu Handszar Odeev, 7.5 puanla ikinciliği elde ederken, Azerbaycanlı “Uluslararası Usta” (IM) ünvanlı Kamal Aghesiyev 7 puanla üçüncü oldu. Turnuvada en iyi Türk oyuncu ünvanını 6’ncı olan Ufuk Sezen Arat aldı. Arat, kısa bir süre önce yine ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde düzenlenen Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası’nda birinci olmuştu.

Sponsorları arasında Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın da bulunduğu ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nin salonları ile 6 gün boyunca ev sahipliğini yaptığı turnuvaya A kategorisinde 127, B kategorisinde ise 405 sporcu katıldı. B kategorisinde şampiyonluk için çekişme son maça kadar devam etti. Bu kategoride üç sporcu 8 puanla turnuvayı tamamlarken eşitlik bozmalar sonucunda Eyüp Sabri Güder şampiyonluk kupasının sahibi oldu. İkinciliği Muammer Atakan Yarar elde ederken Adnan Yaviç üçüncü oldu.

22. Uluslararası Troya Açık Satranç Turnuvası’nda “en iyi yerel sporcu” Mustafa Yiğit Erke olurken, onu Ayça Aksoy ve Cevdet Güngör izledi. Turnuvada toplam 17 bin lira ödül dağıtıldı. Turnuvanın başarılı sporcularına ödüllerini Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Celal Karakaş ile birlikte Turnuva Başhakemi Oğuz Cem Akın ve Turnuva Direktörü Turgut Tunca verdiler.

Turnuva Direktörü Turgut Tunca, 22’ncisi düzenlenen ve bu yıl rekor kırarak 500’ün üzerinde sporcunun katıldığı etkinliğe gelecek yıllarda katılımcı sporcu sayısının 600’e ulaşmasını hedeflediklerini belirterek, son iki yıldır ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’ni turnuvaya tahsis eden Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür borçlu oldukların ifade etti.

11-16 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen 22. Uluslararası Troya Açık Satranç Turnuvası’nda karşılaşmalar sırasında ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi yaşları 6 ile 75 arasında değişen oyuncular ve onların yakınlarıyla birlikte yaklaşık 1.000 kişiyi konuk etti. Kongre ve Fuar Merkezi salonlarında 6 gün boyunca renkli bir atmosferin yaşanmasına neden olan Türkiye Satranç Federasyonu yetkilileri, hakemler, oyuncular ve yakınları gördükleri ilgiden son derece memnun olduklarını ifade ettiler.

Türkiye’nin en köklü turnuvası olarak kabul edilen TroyaSatranç’a bu yıl dünya satrancının en başarılı oyuncularına verilen uluslararası bir unvan olan “Büyük Usta” (Grand Master – GM) ünvanlı üç oyuncu ve bunun bir alt kategorisi olan “Uluslararası Usta (IM) ünvanlı altı sporcu katıldı. Turnuvada Azerbaycan, Gürcistan, Bulgaristan, Irak, İran, Suriye, Libya, Rusya, ABD, Avusturalya, Türkmenistan ve Nijerya’dan toplam 46 yabancı sporcu yer aldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir