Troya Ünlü İtalyan Dergisinin İlgi Odağı Oldu

Troya Ünlü İtalyan Dergisinin İlgi Odağı Oldu
14 Haziran 2018

Troya Antik Kenti’nin Anadolu’nun kadim değeri olarak dünyaya tanıtılması için uluslararası tanıtma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20’nci yıl dönümü ve Avrupa’da Kültür Mirası Yılı ilan edilmesi nedeniyle 2018, ‘Troya Yılı’ ilan edildi. Bu yıl boyunca Çanakkale, uluslararası işbirlikleri ve kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleriyle dünyanın buluştuğu bir merkez olacak.

Ulusal ve uluslarası basının ilgi odağı olan 2018 Troya Yılı ile Troya Antik Kenti, İtalya’da politik, aktüel ve sosyal konuları ele alan 235.000 tirajlı L’Espresso dergisinde kendine yer buldu. Arkeolog ve yazar Marisa Ranieri Panetta, Troya Ören Yeri ve 2018 Troya Yılı ile ilgili bir makale yayınladı. Troya bölgesi, Troya’dan kaçırılan eserler, Troya’nın antik ve kültürel değerine vurgu yapılan dergide Ağustos ayında açılması planlanan Troya Müzesi’nde sergilenen eserlere ait fotoğraflara da yer verildi.

Çanakkale Valiliği öncülüğünde talep edilen, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından resmi olarak ilan edilen ‘2018 Troya Yılı’ boyunca, Troya Antik Kenti başta olmak üzere, tüm bölgenin kültürel, doğal, tarihsel değerleri tanıtılmaya devam edecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir