Troya Yenilenmeye Devam Ediyor

Troya Yenilenmeye Devam Ediyor
10 Temmuz 2019

Troya Tarihi Milli Parkı alt yapı üst yapı koordinasyon kurulu toplantısı ArkeoköyTevfikiye’de Vali Orhan Tavlı Başkanlığında gerçekleştirildi.

Vali Orhan Tavlı, toplantı öncesinde Karanlık Liman-Troya yolu, Kumkale Şehitliği ve Kumkale Köyünde devam eden yol çalışmalarını yerinde inceledi. Vali Orhan Tavlı, Çanakkale turizmine nefes aldıracak alternatif güzergâh olarak değer katacak Karanlık Liman-Troya Yolu’nda çevre düzenleme projesi kapsamında yol güzergâhının aydınlatılması, çevre düzenlemelerinin yapılması ve günübirlik kullanım alanları oluşturulması için tüm kurumlara çalışmalarını hızla tamamlaması talimatını verdi. Karanlık Liman-Troya yolunda vatandaşlarımızın kullanacağı günü birlik kullanım alanlarının yapılacağı yerler hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü MevlütÖzyanık’tan bilgi alan Vali Orhan Tavlı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında protokol yapılarak günü birlik kullanım alanları ile ilgili düzenleme çalışmalarının bir an önce başlatılması talimatını verdi. Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi tarafından restorasyon çalışmaları devam eden Kumkale Şehitliği ve Kumkale köyünde devam yol çalışmaları ile alt yapı ve üst yapı çalışmalarını inceleyen Vali Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı-İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü ve Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erhan Türker’den çalışmalar hakkında bilgi aldı. Yapılan incelemelerin ardında Arkeoköy Tevfikiye’de Troya Tarihi Milli Parkı alt yapı üst yapı koordinasyon kurulu toplantısına geçildi. Vali Orhan Tavlı başkanlığındaki Toplantıya; Vali Yardımcısı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü, Ezine Kaymakamı Vekili Ayvacık Kaymakamı Cevat Çelik, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Bünyamin Bacak, Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat ve çok sayıda davetli katıldı.

SÜREKLİLİĞİN SAĞLANMASI VURGUSU YAPILDI

Troya Tarihi Milli Parkı alt yapı üst yapı koordinasyon kurulu toplantısında; Troya bölgesinde Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ve diğer kurumlar tarafından yapılan yatırımlarla ile devam eden alt yapı ve üst yapı çalışmaları değerlendirildi.Vali Orhan Tavlı, 2018 Troya Yılı kapsamında Troya Tarihi Milli Parkı ve çevresinde yapılan Troya Müzesi, Karanlık Liman yolu Arkeo-köyTevfikiye, Yeniköy plajı günübirlik ve çadırlı kamp alanı çevre düzenlemesi, milli park içinde yapılan elektrik ve telefon hatlarının yer altına alınması, altı adet köyün alt yapı çalışmalarının tamamlanması ve bu doğrultuda milli parkın içinde ve çevresinde yatırım yapan, emeği gecen, tüm kamu kuruluşlarına, muhtarlara, sivil toplum kuruluşlarına ve özel teşebbüslere teşekkür etti. Yatırımların daha anlamlı olabilmesi için mevcut yatırımların sürekliliğinin sağlanması ve beraberinde yeni yatırımların da devam etmesi gerektiğini ifade eden Vali Orhan Tavlı, daha yaşanabilir bir Çanakkale için Troya tarihi milli parkından Assos’a kadar olan bölümün Kaz dağları ile bütünleştirilerek bölgenin turizm alt yapısının geliştirilmesinin tamamlanması gerektiğini ve bu konuda tüm kurumların üzerine düseni yapıp ülkemizin 2023 vizyonu hedeflerine hazır hale getirilmesi talimatını verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir