Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Truva Sonatı İstanbul’da Sanatseverler İle Buluştu…

Truva Sonatı İstanbul’da Sanatseverler İle Buluştu…

2018 Troia Yılı kapsamında Çanakkale Belediyesi’nin talepleri doğrultusunda dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın bestelediği Truva Sonatı, İstanbul prömiyeri ile sanatseverler ile buluştu.

İstanbul Volkswagen Arena’da 22 Aralık Cumartesi günü düzenlenen prömiyere Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan ve çok sayıda sanatsever katılım gösterdi. Yekta Kopan’ın sunumu ile başlayan konserde Fazıl Say, Truva Sonatı’na ilişkin soruları yanıtladı. Eserin dünyada ilk kez 9 Ağustos 2018 tarihinde düzenlenen 55. Uluslararası Troia Festivali’nde yorumlandığını belirten Say, “Çok sevinmiştim, 10 bölümlük, 40-42 dakikalık Truva Sonatı’nı, kendi ülkemin, Anadolu’nun toprağının destanını yapmış olmaktan. Bunu yapmak, bir Anadolulu olarak benim için gurur ve onur kaynağıdır” dedi.

Konserde Truva Sonatı’nın “Ozan Anlatıyor, Homeros”, “Ege Rüzgarları”, “Troya Kahramanları”, “Sparta”, “Helen, Aşk”, “Troya”, “Aşil”, “Savaş”, “Truva Atı” ve “Sonsöz” başlıklı bölümlerini seslendiren Say, ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 150’nci kuruluş yıl dönümü için sipariş edilen İzmir Süiti’ni yorumladı.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir