TÜBİTAK TEYDEB Ticaret Borsasını Ziyaret Etti

19 Kasım 2014

TÜBİTAK TEYDEB Başkanı Fatih Yülek, Ulaştırma, Savunma, Enerji ve Tekstil Teknolojileri Grubu Yürütme Komitesi Sekreteri İlker Keskinkılıç ve Çanakkale Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Akın Pala TEYDEB Uzmanları Çanakkale Ticaret Borsasını ziyaret etti.

Ticaret Borsası’nda bulunmaktan dolayı oldukça memnun olduğunu dile getiren, Başkan Yülek, Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen ve Genel Sekreter Sevcan Elver’e TEYDEB’in çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Başkan Fatih Yülek; “Ülkemiz sanayi kuruluşlarının Ar-Ge’ye daha fazla kaynak ayırmasını özendirmek, sanayi kuruluşlarının kendi arasında ve üniversitelerle daha yakın işbirlikleri ve ortaklıklar sağlamasını teşvik etmek amacıyla Çanakkale’de bulunduğunu dile getirerek, üniversite sanayi işbirliği çalışmalarında Çanakkale’den çok başarılı projeler çıkacağını düşüncesindeyim” dedi.

Yülek; “Endüstriyel araştırma ve teknolojiyi geliştirmek, yenilikleri desteklemek, özendirmek, izlemek ve üniversite-sanayi ilişkilerini geliştirmek amacıyla işlevlerini geliştiren ve bu işlevleri gerçekleştirmek için oluşturulan programlar ve planlanan faaliyetlerin Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından yürütüldüğünü belirten Başkan Fatih Yülek bu amaçla, ilgili kesimlerle işbirliği yaparak, Özel sektör kuruluşlarının, proje esaslı araştırma-teknoloji geliştirme faaliyetlerine kaynak ayırmalarını özendirecek, risk paylaşımlı destek mekanizmalarının uygulanması ve geliştirilmesini sağladıklarını ayrıca Sanayi kuruluşlarının kendi aralarında, üniversitelerle ve araştırma kurumlarıyla ulusal/uluslararası işbirliği ve teknoloji transfer mekanizmaları oluşturmalarına katkıda bulunduklarını” ifade etti.

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, “Başkan Fatih Yülek’e ve değerli bilim adamlarına hoş geldin” diyerek TÜBİTAK’ın Çalışmalarından projelerinden ve desteklerinden ilimizin geniş kapsamlı olarak yararlanmasını temenni ettiğini belirterek sözlerine başladı. Borsa faaliyetleri, sektörlere ait düzenlenen organizasyonlar, yurtdışı pazarlama ve tanıtım konusundaki tecrübeleri, gıda fuarı organizasyonları hakkında detaylı bilgiler verdi.

Kaya Üzen sözlerinin devamında “Borsamız ilimizin ilk Teknokenti ÇOMÜ Teknokent Kurulduğunda biz oraya hemen yönetim şirketine girdik ve sermaye desteği verdik. Çünkü Borsamız teknolojik gelişmenin, yenilikçiliğin, Ar-Ge’nin önemini etkisini ve bizlere katkısını çok iyi bilmekte ve bunu üyelerine yansıtmaktadır” dedi.

Ticaret Borsası olarak Yenilikçilik, Ar-Ge, Teknoloji geliştirme konularında ortak politikalar üretmek, birlikte işler yapmak için her zaman işbirliğine açık olduğunu belirtti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir