“Tüketicileri Örgütlü Mücadeleye Çağırıyoruz”

“Tüketicileri Örgütlü Mücadeleye Çağırıyoruz”
15 Mart 2015

Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şubesi’nin 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü nedeniyle yayınladığı basın açıklamasında tüketiciler örgütlü mücadeleye davet edilerek “Evrensel tüketici haklarımızın korunması için, çocuklarımızın geleceği için, insanca yaşamak için sesimizi çıkaralım, mücadele edelim, TÜKODER’de örgütlenelim.” ifadelerine yer verildi.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
BUGÜN 15 MART “DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ” DÜR.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 5 Temmuz 1986’da yapmış olduğu toplantı sonunda; Evrensel Tüketici Hakları olarak;
Temel Gereksinimlerin Karşılanması
Sağlık ve Güvenliğin Korunması
Ekonomik Çıkarların Korunması
Zararların Karşılanması
Temsil Edilme
Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama
Bilgi Edinme Ve Eğitilme hakkı,
olmak üzere sekiz maddeden oluşan “Evrensel Tüketici Hakları’nın kabul edildiğini tüm Dünyaya duyurmuştur. Ayni toplantıda 15 Mart Günü “DÜNYA TÜKECİCİ HAKLARI GÜNÜ” 15-21 günleri arasını ise TÜKETİCİ HAKLARI HAFTASI” olarak ilan etmiştir.

Türkiye’de 23 ŞUBAT 1995 Tarihinde kabul edilen 4077 sayılı ” TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN” la tüketicilerimizin hakları güvence altına alınmak istenmiştir.
“TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN” daha sonra iki defa değiştirilerek günümüzde yürürlükte olan 5602 isimli yasa olarak uygulanmaktadır.
Tüketicilerin korunması amacıyla çıkarılan yasalar, yasanın yürürlüğe girdiği günden bu güne kadar tüketicilerin tam anlamıyla korunmaları söz konusu olmadığı gibi, hak ihlalleri artarak devam etmektedir.

T.C. ANAYASASI’NIN 172 Maddesi A Bendi; “Devlet, tüketicileri koruyucuve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder.” Amir hükmüne rağmen siyasi iktidarların uygulamaları tam bunun karşıtı bir durum arz etmektedir

Biz Tüketiciler hala;
*DÜNYANIN EN PAHALI AKARYAKITINI KULLANMAYA DEVAM EDİYORUZ.
* ELEKTRİKTE KAYIP KAÇAK BEDELLER VE DİĞER KESİNTİLER DEVAM EDİYOR.
* İTHAL EDİLEN DOĞALGAZ FİYATLARI UCUZLAMASINA RAĞMEN TÜKETİCİLERE YANSITILMIYOR.
* İLETİŞİM ÜCRETLERİ İLAVE VERGİLER NEDENİYLE HALA ÇOK YÜKSEK.
* HAKSIZ VE HUKUKSUZ OLARAK ALINAN SABİT ÜCRETLERLE(Telefon, Elektrik, Su ve Doğalgaz ) DAHA PAHALI YAŞAMAYA DEVAM EDİYORUZ.
* YÜKSEK YARGI KARARLARILARIYLA HAKIZ VE HUKUKSUZ OLDUĞU TESPİT EDİLEN BANKA DOSYA MASRAFLARI VE KREDİ KARTLARI AİDATLARI KESİNTİLERİ DEVAM EDİYOR.
* YÜKSEK YARGI TARAFINDAN HAKSIZ VE HUKUKSUZ OLARAK TÜKETİCİLERDEN ALINAN KAYIP-KAÇAK İPTALİNİN HÜKÜMET TARAFINDAN UYGULANMASI BİR YANA, HÜKÜMET HUKUKSUZ BİR ŞEKİLDE YARGI KARARINI YOK SAYMAK ÜZERE KANUN ÇIKARMAKTADIR.
* HER GÜN ZAMLANAN ET VE GIDA FİYATLARI NEDENİYLE PROTEİNSİZ YAŞAMAYA DEVAM EDİYORUZ.
* TÜKETTİĞİMİZ SAĞLIKSIZ GIDALAR NEDENİYLE YAVAŞ YAVAŞ ÖLMEYE DEVAM EDİYORUZ.
Değerli basın mensupları değerli tüketiciler,
Bütçe açıklarını kapatmanın tek yolunun vergi salmak olduğu düşüncesinde olan siyasi iktidarlar, halkımızı ve tüketicilerimizi Dünya’nın en yüksek vergisini ödeyen vergi mükellefleri haline getirmiştir. Çalışanlar ve emeklilere yapılan ücret artışında oldukça cimri davranan hükümetler başta akaryakıt olmak üzere her türlü mal ve hizmetlere yapılan zamları otomatiğe bağlayarak hayatı çekilmez hale getirmişlerdir.

Değerli basın mensupları, değerli tüketiciler,
Tüm bu olumsuz tabloya rağmen biz tüketiciler, dün olduğu gibi bu günde her platformda elde etmiş olduğumuz kazanımları korumak, yeni ve kalıcı kazanımlar elde etmek için mücadelemize devam etmekteyiz.

İlimizde tüketici ihlalleri had safhaya ulaşmıştır. 2014 yılında kredilerden kesilen dosya masraflarını geri almak için 14 bin kişi müracat etmiştir. Bunlardan 5900 kişinin dosyaları sonuçlanmış ve paralarını almışlardır.

TÜM TÜKETİCİLERİMİZİN “15 MART DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLAYAN”
TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİ OLARAK DİYORUZ Kİ ;
EVRENSEL TÜKETİCİ HAKLARIMIZIN KORUNMASI İÇİN,
ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN,
İNSANCA YAŞAMAK İÇİN SESİMİZİ ÇIKARALIM, MÜCADELE EDELİM, TÜKODER’DE ÖRGÜTLENELİM.

TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİ ÇANAKKALE ŞUBESİ

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir