Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
TÜKODER Şube Başkanı Ali Rıza Berkit: “Bankalarla Pazarlık Yapmayın”

TÜKODER Şube Başkanı Ali Rıza Berkit: “Bankalarla Pazarlık Yapmayın”

TÜKODER Şube Başkanı Ali Rıza Berkit 200 bine yakın tüketicinin kredi kartı aidatı için hukuki yollara başvurduğunu belirterek, tüketicilere, “Bankalarla pazarlık yapmayın” uyarısında bulundu.

Türkiye’de 53 milyona yakın kişinin faydalandığı kredi kartlarından aidat ve birçok ayrı kalemde alınan ücretler tüketicileri mağdur ediyor. Tüketici dernekleri, kredi kartı aidatları konusunda tüketicileri hukuki yollara başvurmaya yönlendirirken, bazı tüketiciler de bankalardan mahkemeye gitmeden meseleyi halletmeye çalışıyor. Bankalardan istedikleri aidatlarını alamayan bazı tüketicilerin ‘kredi kartımı iptal ettiririm’ diyerek bankalardan paralarını geri aldığını belirten dernekler, tüketicileri bankalarla pazarlık yapmaması konusunda uyardı. Tüketici teşkilatları olarak kredi kartı olayında yıllık üyelik aidatının alınmasını haksız bir kazanç olarak gördüklerini ifade eden TÜKODER Şube Başkanı Ali Rıza Berkit; ? Çünkü bu hiçbir hizmet karşılığı yapılmıyor. Hiçbir yasal dayanağı olmadığını da yıllardır dile getiriyoruz. Bu konuda tüketici ile bankalar arasındaki anlaşmazlık devam ediyor. Bankalar, tüketiciden 31 kalem üzerinden ücret almaktadır” dedi. Bankaların bu 31 kalemden yılda yaklaşık 17 milyar TL kazanç sağladığına dikkat çeken Berkit, “Son derece büyük bir rakam. Sadece kredi kartı ve hesap işletim üzerinden alınan yıllık para karşılığı 6 milyar TL dolayındadır. Bu da yüksek bir paadır. Kredi kartı üzerinden tüketiciden ücret alınmasının hukuki bir dayanağı olmadığını, bunlardan bankaların fayda sağladığını görüyoruz. Tüketici her türlü acil ihtiyacını karşılasa bile burada esas faydayı sağlayan bankalardır” diye konuştu.

[Medya Hedef]

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir