Turan, Yeni Anayasa Tartışmalarını Değerlendirdi

05 Kasım 2015

Ak Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan; “Yeni Anayasa AK Parti olarak uzun zamandır dile getirdiğimiz, diğer siyasi partilerin de üzerinde hem fikir olduğu bir ihtiyaç. Yaklaşımlarda farklılık olsa da darbe dönemi anayasasının yerine yeni bir sivil anayasa yapılması konusunda siyasi partiler hem fikir.”

“Seçimlerle birlikte güçlü bir toplumsal irade ortaya çıktı”


1 Kasım Erken Yenilenen Genel Seçimleri sonrasında, kamuoyunda başlayan yeni anayasa tartışmalarını Çanakkale Ak Parti Milletvekili Bülent Turan’da değerlendirdi. Bülent Turan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamalar:

“Biz sivil anayasa meselesini topluma dayatmaktan ziyade bütün partilerin katkılarıyla ortaya çıkacak bir hazırlık olmasını önemsiyoruz. 2011’de meclisteki siyasi çoğunluğumuza rağmen Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na her partinin eşit sayıda milletvekili vermesi bizim yeni anayasa yapımında uzlaşmacı tavrımızı ortaya koyuyor.
1 Kasım ile birlikte Yeni Anayasa için bir şans daha doğdu. Seçimlerle birlikte güçlü bir toplumsal irade ortaya çıktı. %50 oy alan bir parti olarak yeni anayasayı yeniden gündeme almak milletimizin bize yüklediği bir sorumluluk aynı zamanda.”

“Güçler ayrılığını diğer siyasi partiler de istiyor”

“Başkanlık sistemi iddiamız da cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde beri dile getirdiği, yıllar önce Türkeş’in, Özal’ın, Demirel’in de gündeme getirdiği bir konu. Başkanlık sistemi en temelde yasama, yürütme ve yargının birbirinden ayrıldığı, bu erklerin bağımsız işlerlik kazandığı bir sistem. Güçler ayrılığını bizim istediğimiz kadar diğer siyasi partiler de istiyor. Karar mekanizmalarının hızlanması, yürütmede koalisyon ihtimalinin ortadan kalkması, bürokratik vesayetin kırılması, yasamanın ve yürütmenin güçlenmesi, denge ve kontrol mekanizmasının kurulması bizim başkanlık sisteminde gördüğümüz avantajlar.”

“Dünyada örnekleri olan bir sistem”

“Başkanlık sistemini ilk uygulayacak ülke biz değiliz. Hükümet sistemleri içerisinde dünyada örnekleri olan bir sistem. Burada önemli olan nokta demokratik bir temel üzerine bu sistemi inşa etmek. Statükodan faydalanan bazı partiler bunu bir rejim meselesiymiş gibi yansıttılar. Umarım toplumu yanlış yönlendiren bu tavırdan vazgeçilir, demokratik bir hükümet sistemi olarak başkanlık sistemi uygun bir zeminde tartışılır.”

“Yeni bir sistem arayışımız da milletten bağımsız bir arayış değil”

“Bu ülkeyi yöneten siyasiler ülke yönetimini daha iyi hale getirmek için farklı alternatifler düşünmek durumunda. Milletin vekaleti bize hizmet üretme sorumluluğu yüklüyor. Kaldı ki yeni anayasa da yeni bir sistem arayışımız da milletten bağımsız bir arayış değil. Bu konular gündeme gelecek, uygun bir çalışma ortaya çıkacak ve milletimizin onayına veya meclis onayına sunulacak. Toplumsal mutabakat sağlanmadan yeni anayasa yapımı zaten mümkün değil.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir