Turizm Haftası Etkinlikleri Başladı

16 Nisan 2014

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Turizm Haftası etkinlikleri, bu yıl 38’nci kez gerçekleştiriliyor.

Etkinlikler kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, TURSAB, ÇATOD ve Turist Rehberleri Derneği temsilcileri Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret etti. Başkan Gökhan, Turizm Haftasını kutlarken, heyet ile kent turizmine yönelik görüş alışverişinde de bulundu. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Başkan Gökhan’a gerçekleştirilen ziyaretin ardından ise yürüyüş düzenlendi.

Kentin turizm aktörleri ve öğrencilerin bir araya geldiği kortej, Belediye önünden Morabbin Parkı’na kadar devam etti. Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda ÇAFAD (Çanakkale Folklor Araştırma Derneği) tarafından sergilenen halk oyunları gösterisi ile renklenen program, hafta boyunca çeşitli aktiviteler ile devam edecek.

Öte yandan, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında kordon boyunda Çanakkale Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ÇATOD tarafından kente ilişkin çeşitli broşür ve materyallerin bulunduğu stantlar açılarak turizm faaliyetlerine destek verildi.

15-22 Nisan Turizm Haftası hakkında İl Kültür ve Turizm Müdür V. Özcan Alarslan da bir basın açıklamasında bulundu:

“Ülke olarak son 20-25 yıldır önemini kavradığımız turizm Çanakkale’nin geleceğini tarif eden sektörlerin başında gelmektedir.
Dünyadaki ekonomik kriz, Ortadoğudaki rejim değişiklikleri, ekolojik sorunlara rağmen turizm sektörü dünyada ve ülkemizde hızla gelişmektedir. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonunun tahminlerine göre 2020 yılında 1 milyar 600 milyon kişinin ülkeler arası yolculuk yapması beklenmektedir. Dünya genelinde her 12 istihdam alanından birini yine turizm sağlamakta, küresel ihraç ürünlerinin ve hizmet sektörünün yüzde 6’sını turizm sektörü oluşturmaktadır. Ülkemizde de büyüyen ve gelişen turizm sektörü 2013 yılında 39 milyon turisti ağırlamış, turizimden32 milyar 210 milyon TL gelir sağlanmıştır.
Valilik olarak Çanakkale’de turizm sektörünün dünyayla ve ülkemizle paralel bir gelişim göstermesi için çabalarımız devam etmektedir. Ulaşılabilir bir turizm kenti için kara, hava ve deniz yollarında eksikliklerin giderilmesi, niteliklerinin yükseltilmesi ve modernleşmesi için çalışmalar hızla tamamlanmaktadır.
Doğal güzelliklerimiz, tarihi ve kültürel mirasımız sahip olduğumuz en kıymetli varlıklardır. Bu zenginliklerimizi korumak, tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için çevreye, kültüre zarar vermeyen sürdürebilir turizm anlayışını geliştirmeliyiz. UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesindeki Troia ören yerine yapılacak müze, Troia ören yeri çevre düzeni, Anadolu Hamidiye Tabya’sının restorasyonu, Gelibolu Yarım Adası Tarihi Milli Parkında projelendirilen 2015 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılına yetiştirilmesi planlanan şehitlik ve anıtlar,mevcut Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi ve diğer yapılacak olan tarihi ve kültürel mirasımızın korunmasına ve turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalar ilimiz açısından önemlidir. İç ve dış pazarda tanıtımı önemsemekteyiz. Bu kapsamda yurt içi ve yurtdışındaki turizm fuarlarına katılmakta ve desteklemekteyiz.
Bilindiği üzere günümüzde seyahat etmek yeni kültürleri, çoğrafyaları, insanları tanımak artık bir lüks değil demokratik bir hak olarak algılanmaktadır. Ön yargıları ortadan kaldıran farklı kültürler arasında dostluğu pekiştiren seyahatler dünyadaki barış çabalarında katkı sunmaktadır. Çanakkale kara ve deniz savaşlarından barış çıkarmasını başarabilmiş il olarak savaşların 100. Yılı olan 2015 yılında dünyanın çeşitli ülkelerinden gelecek olan ziyaretçilerimizi eksiksiz olarak ağırlamanın çalışmalarını sürdürmekteyiz.
Bütün çalışmalarımızın hedefi ilimizin zengin potansiyelini alternatif turizm imkanlarıyla çeşitlendirerek dünyayla tanıştırmak, turizm pastasından hak ettiğimiz payı almak ve Çanakkale’yi dünya ölçeğinde gidilmediğinde eksikliği hissedilecek bir destinasyon haline getirmektir.
Bu duygularla Turizm Haftasının turizm sektörüne ve ilimize hayırlı olmasını diliyor iyi bir turizm sezonu geçirmemiz temennisiyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Özcan ALARSLAN
İl Kültür ve Turizm Müdür V.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir