Türk, Ermeni ve ABD’li Öğrenciler Çanakkale’de Bir Araya Geldi

Türk, Ermeni ve ABD’li Öğrenciler Çanakkale’de Bir Araya Geldi
31 Temmuz 2009

ABD Büyükelçiliği tarafından finanse edilen ve ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu ile Çanakkale Koleji iş birliğiyle gerçekleştirilen “İngilizce Hoşgörü Kampı” sona erdi.

Çanakkale Kolejinde Türk, Ermeni ve ABD’li öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen “İngilizce Hoşgörü Kampı”nın önemine işaret eden ABD Büyükelçiliği Kültür ve Eğitim Ataşesi Dr. Craig Dicker, değişik kültürlerden öğrencilerin bir arada dostluk için yaşayabileceklerini göstermek için böyle bir kamp düzenlediklerini belirterek, “Daha önce Macaristan’da da buna benzer bir kamp yapmıştık. Oraya da Sırbistan ve Hırvatistan’dan gençler geldi. Orada da buradaki gibi birlik ve beraberlik içinde, dostluk içinde bir kamp dönemi geçirilmişti. Bunun üzerine Türkiye’de de böyle bir kamp yapmak istedim. Bu kapsamda Türkiye, Ermenistan, Yunanistan, ABD ve Kıbrıs’tan gelecek öğrencilerle bu kampı Çanakkale’de gerçekleştirmek istedim. Ancak Yunanistan domuz gribini gerekçe göstererek kampa katılmadı. Kıbrıs’tan da mali imkansızlıklar sebebiyle öğrenciler buraya gelemedi. Bunun üzerine Çanakkale’de Türk, Ermeni ve ABD öğrencilerinin katılımı ile bu hoşgörü kampını gerçekleştirdik” dedi.

Kampa Türkiye’den 19, Ermenistan’dan 15 ve ABD’den de 10 olmak üzere 44 öğrencinin katıldığını belirten Dr. Craig Dicker, “Burada ayrıca yerli ve yabancı 25 öğretmenimiz öğrencilerimizle ilgilendi. Kamp boyunca gerçekleştirilen çok sayıda faaliyetle öğrencilerimiz kendilerini geliştirdikleri gibi, daha iyi İngilizce öğrenme imkanına kavuştu. Yabancı öğrencilerimizin bir kısmı da az da olsa Türkçe öğrendi. Siyasilerin aksine, burada değişik kültürlerden öğrencilerin dostluk içinde yaşayabileceklerini herkese göstermenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER KAMPTAN ÇOK MEMNUN KALDI

Öte yandan 12 gün süren kamptan çok memnun kaldıklarını belirten ABD’li, Ermeni ve Türk öğrenciler, “Başlangıçta biraz uyum sorunu yaşadık. Ancak kısa sürede birbirimizle kaynaştık ve uyum sorunu ortadan kalktı. Bu tür kamplar kültürlerin kaynaşmasına büyük katkı sağlıyor. Büyüklerimizin kendi aralarında çeşitli sorunları olabilir. Ancak bizler burada dostluk içinde yaşanabileceğini herkese açıkça gösterdik” dedi.
Kampın son gününde veda gecesi düzenleyen öğrenciler hatıra fotoğrafı çektirirken, etkinliği başarı ile tamamlayanlara da sertifikaları verildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir