Türk krosçuların mutlak zaferi

20 Kasım 2017

Çanakkale’deki 61. Balkan Kros Şampiyonası Kocadere parkurunda tamamlandı. Milliler, geçen yıl olduğu yine en fazla madalya toplayan takım olurken, toplam kez 19 podyuma çıktılar.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde, Tarihi Alan Başkanlığı dahilindeki Kocadere Köyü Parkuru’nda gerçekleşen 61. Balkan Kros Şampiyonası’nda dokuz ülkeden 98 atletin yarıştığı müsabakalarda Türkiye, 19 madalya ile tüm zamanlardaki en başarılı ikinci sonucunu elde etti. Geçen yılki 20 podyumluk rekorunu kaçıran Milliler, buna karşın madalya sıralamasında açık arayla birinciliği aldı. Türkiye, büyük erkeklerde Sedat Gönen, Ramazan Özdemir ve Alper Demir ile üçleme yaparken, büyük kadınlarda birinciliği Rumen Roxana Birca kazandı. Birca’nın arkasında Sevilay Eytemiş ikinci, Özlem Kaya ise üçüncü oldu. 23 yaş altında erkekler birinciliği Turgay Bayram’ın olurken, Ersin Tekal gümüş madalyaya uzandı. 23 yaş altı kadınlar yarışında ise Tubay Erdal ikinci, Emine Hatun Tuna üçüncü oldu. Şampiyonanın ilk yarışları olan gençlerde ise iki disiplinde de bireysel altınlar Türkiye’nin oldu. Genç kadınlarda Pınar Demirtaş, genç erkeklerde ise Ramazan Barbaros Balkan şampiyonluklarına imza attılar. Ramazan Barbaros, böylece 2015 ve 2016’dan sonra gençlerde üçüncü kez üst üste Balkan Kros’u kazanmış oldu. Genç kadınlar yarışında şampiyon olan Pınar Demirtaş’ın ardından iki, üç ve dördüncü sıralar da Türkiye’nin oldu. Latife Güneş ikinci, Emine Akbingöl üçüncü olarak podyuma çıkarken, dördüncü sıradaki Derya Kunur da takım birinciliği seremonisinde bu üçlüye eklenerek takım arkadaşlarıyla birlikte altın madalyayı boynuna geçirdi.

Ay-Yıldız 19 Kez Podyuma Çıktı
Türkiye, bireysel podyumlarda 4 altın, 5 gümüş, 4 bronz madalya elde ederken, buna takım podyumlarındaki 5 birincilik, bir ikinciliğin de eklenmesiyle toplam 19 podyuma ulaştı. 2016 Cubrija’daki 20 podyumluk tarihi başarısından sonra yine rakipsizliğini ilan eden Ay-yıldızlılar, gözünü önümüzdeki ay Samorin’de yapılacak olan Avrupa Kros Şampiyonası’na çevirdi. Yarışmaları yağan sağanak yağmura rağmen başından sonuna ilgiyle takip eden Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, müsabakaların ardından katılımcılara ve Türkiye Atletizm Federasyonu’na bir teşekkür plaketi verirken, TAF Başkanı Fatin Çintimar da organizasyonda emeği geçen tüm destekçilere birer teşekkür hediye takdim etti. 61. Balkan Kros Şampiyonası, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi, Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Eceabat Belediyesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve Gestaş’ın destekleriyle gerçekleştirildi.

Türk krosçular altı yıldır zirvede
Balkan Kros Şampiyonası’nın Çanakkale’de sona ermesinin ardından, Türkiye başarılı şampiyona karnesine bir yenisini daha ekledi. Çanakkale’deki Tarihi Alan Başkanlığı içinde bulunan Kocadere Köyü mevkiinde gerçekleşen 61. Balkan Kros Şampiyonası’nda 9 altın, 6 gümüş, 4 bronz ile toplam 19 madalya elde etti. 1940’tan beri yapılan şampiyonada bugüne kadarki en başarılı sonuçlarından birini elde eden Türkiye, 2012’den beri gelen en fazla madalya elde etme serisini de sürdürdü. Bu sonuçla, Türkiye üst üste altıncı kez Balkan Kros’ta madalya sıralamasının zirvesine çıkmış oldu. 2012 yılından beri Kros Milli Takımı’nın Balkan Kros Şampiyonası’nda elde ettiği madalyalar şöyle:
2012 – 7 altın, 6 gümüş, 1 bronz
2013 – 6 altın, 5 gümüş, 4 bronz
2014 – 7 altın, 6 gümüş, 3 bronz
2015 – 8 altın, 6 gümüş, 2 bronz
2016 – 11 altın, 4 gümüş, 5 bronz
2017 – 9 altın, 6 gümüş, 4 bronz

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir