Türk Sağlık-Sen’den Döner Sermayelerdeki Düşüşe Tepki

22 Eylül 2011

Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Önder Yılmaz, döner sermayede yapılan değişikliklerde klinik şefi ve uzman kadrosundaki çalışanların döner sermaye payları artırılırken, diğer sağlık çalışanlarının artırılmaması nedeniyle çalışanların döner sermaye gelirlerinde kayıp yaşandığını söyledi.

Konu ile ilgili bir basın açıklaması yapan Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Önder Yılmaz, döner sermaye konusunda yaşanan sıkıntıya değinerek, “Sağlık alanındaki en büyük adaletsizliğin adı olan “döner sermaye sistemi” son yönetmelik değişikliği ile artık hak kaybının adı olmuştur. Söz konusu yönetmelikte klinik şefi ve uzman kadrosundaki çalışanların döner sermaye payları artırılırken, diğer sağlık çalışanlarının artırılmaması nedeniyle çalışanların döner sermaye gelirlerinde kayıp yaşanmıştır. Yapılan düzenleme ile hekimlerimizin gelirlerinde yapılan bir artış biz çalışanları rahatsız etmemekle birlikte bu artışın faturasının diğer sağlık çalışanlarına kesilmesini adaletsizlik olarak görüyoruz. Büyük bir özveri ile çalışan, hayatını riske ederek sağlık hizmeti sunan, gece gündüz demeden vatandaşa şifa elini uzatan sağlık çalışanlarına hak ettikleri ücreti verememenin üzüntüsü yaşanması gerekirken, çıkarılan bir yönetmelikle çalışanların alın terlerini ellerinden almanın izahı yoktur. Sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğunu görmezden gelerek ayrım yapmak, mağdur etmek ise, büyük bir vebaldir. Fakat Sağlık Bakanlığı tüm bunların altına imzasını atmış, sağlık çalışanlarının aleyhine bir düzenlemeye gitmiştir. Artık döner sermayede yaşanan düşüşler öyle bir seviyeye gelmiştir ki, büyük hastanelerde bile denge tazminatının altına düşmüştür” dedi.

Önder Yılmaz, yıllardır döner sermaye gelirlerinin geç ödenmesi mağduriyetini yaşayan çalışanların ücretlerin azalması ile bir kez daha mağdur edildiğini de belirterek, “Entegre hastanelerde ise durum katlanılmaz olmuş aylardır döner sermayeler ödenmemiştir. İlçelerde zor şartlarda hizmet sunan sağlık çalışanlarının ödüllendirilmek yerine döner sermaye vermeyerek cezalandırılması kabul edilemezdir. Döner sermayede yaşanılanların ulaştığı bu vahim boyut karşısında sessizliğe bürünen sağlık yöneticileri şapkalarını önlerine koyup düşünmelidirler. Bu adaletsiz sistemin yerine hakça bir paylaşımı esas alan bir sistemin getirilmesi artık zaruri olmuştur. Bu işi düzeltmek sistemi bu hale getirenlerin elinde ve sorumluluğundadır. Sağlık Bakanlığı döner sermaye adaletsizliğinin çözümünün ilk adımı olarak son yaptığı haksızlığı gidermeli ve tüm sağlık çalışanlarının döner sermaye oranlarını makul bir biçimde artırmalıdır. Döner sermaye yönetmeliği acil bir biçimde yeniden düzenlenmelidir. Çalışanların haksızlığa uğramadığı, hak ettikleri döner sermaye ücretlerini zamanında aldıkları, emekliliğe yansıtılarak çalışanların geleceklerinin de garanti altına alındığı bir sistem istiyoruz. Hastanelerimizde idarecilerin kendi imkanları ile çözebilecekleri döner sermaye ile ilgili sorunları çözüme kavuşturmalarını bekliyoruz. Türk Sağlık-Sen olarak biz döner sermaye yönetmeliğinde çalışanları mağdur eden düzenlemeler ile ilgili hukuki çalışmayı başlattık. Konunu takipçisi olmaya ve döner sermayede adaletli bir sistem hakim olana kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir