Türkiye Barolar Birliği Başkanı Coşar, Çanakkale’de

01 Nisan 2011

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat Vedat Ahsen Coşar, kanunların da insanlara benzediğini ve zamanla yaşlanıp yorulduğunu belirterek, “84 yıl önce yürürlüğe giren Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu da eskidiği için değiştirildi” dedi.

Akol Otel’de düzenlenen Hukuk Muhakemeleri Kanunu Tanıtım Toplantısı?nın açılısında bir konuşma yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, Cumhuriyet’in dayandığı temel ilkelerden en önemlisinin hukuk yoluyla toplumu değiştirmek ve dönüştürmek olduğunu belirterek, “Herhangi bir kanun zamanında ne kadar mükemmel hazırlanırsa hazırlansın, değişen ve gelişen sosyal ilişkiler ve teknoloji karsısında, yeni düzenlemelere ihtiyaç göstermekte, özetle daima sosyal hayata, iş hayatına ilişkin ihtiyaçların ve taleplerin gerisinde kalmaktadır. Esasen kanunlar da insanlara benzer. Bu bağlamda ve zamanla yaşlanırlar, yorulurlar, eskirler, işe yaramaz hale gelirler. Yürürlüğe girdiği tarihten bu yana geçen 84 yıl içinde Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu da yapılan değişikliklere rağmen ne yazık ki eskimiş, yorulmuş, ihtiyacı ve talebi karşılayamaz hale gelmiştir. İşte o nedenle değiştirilmesi zorunlu olmuş ve Yüce Meclis tarafından değiştirilmiştir” dedi.
Çanakkale Baro Başkanı Av. Tülay Ömercioğlu da yaptığı konuşmada avukatlık yasasında avukatlık ortaklığı sisteminin kargaşa içerisinde olduğunu belirterek, “Bunu uygulamanın imkanı yok. Bu konunun yeniden düzenlenmesi şart” dedi.

Toplantıya Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Argıç, Çanakkale Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, Çanakkale Barosu Başkanı Avukat Tülay Ömercioğlu ile çok sayıda avukat ve konuk katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir