Türkiye Kent Konseyi Platformu Yürütme Kurulu Üyelerinden İÇDAŞ ve Parion Ziyareti

06 Ağustos 2012

Türkiye Kent Konseyi Platformu Yürütme Kurulu Üyelerinden oluşan 25 kişilik heyet, 04 Ağustos Cumartesi günü İçdaş Bekirli Enerji Tesisleri ile İçdaş sponsorluğunda yürütülen antik Parion Kazılarına ve İçdaş Değirmencik Entegre Çelik Tesislerine konuk oldular.

Bekirli İçdaş Enerji Santralinde tesis direktörleri Osman Çelikdemir ve Ali Kemal Türker karşılanan misafirlere tesisler hakkında bilgi verilerek tesislerin gezilmesinin ardından kafile antik Parion kazılarına konuk oldu.

Parion’da İçdaş çelik tesisleri direktörü Fuat Erkan Tekin ve Prof. Dr. Cevat Başaran tarafından karşılanan Kent Konseyi üyelerine sürdürülen kazı çalışmaları ve kazı buluntuları hakkında sunumda bulunuldu. 2012 kazılarında Artemis ve Sentor heykeli gibi çok değerli buluntuların gün ışığına çıktını belirten Kazı başkanı Başaran, Konsey üyelerinin sorularını da yanıtladı. Kent Konseyi üyeleri Parion Antik kent gezisi sonrası İçdaş Değirmencik Çelik Tesislerine geçerek Entegre tesisleri incelediler.

Biga Kent Konseyi Başkanı Metin Tatlı, Seferihisar, Atakum, Burhaniye, Nilüfer, Kırklareli, Lüleburgaz, Silivri, Aliağa, Konak, Eskişehir ve Çankaya’dan gelen Kent Konseylerinin Başkanlarını Biga’da ağırladıklarını söyleyerek, “Konuklarımıza bölgemizin en büyük sanayi kuruluşu olan İçdaş’ı ve Kemer’de gün yüzüne çıkarılmakta olan kültürel değerimiz Parion Antik Kentini göstermek istedik. İçdaş yetkilileri tüm tesislerinin kapılarını bizlere sonuna kadar açtılar ve büyük konukseverlikle ağırladılar. Bu tesisleri görmeden yapılan yatırım ve üretimin boyutlarını algılamak mümkün değil, burada üretimi, alın terini ve ülkemizin gurur duyduğu sanayi gücümüzü gördük. Gerek çalışmaları gerekse konukseverlikleri için İçdaş yetkililerine teşekkür ediyoruz” dedi. Geziye katılan Kent Konsey üyeleri yaptıkları ziyaretin kendileri için çok faydalı olduğunu belirterek “İçdaş tesislerini yakından tanıma fırsatı bulduk, ülkemizde böylesi güzide tesislerin ve üretim üslerinin olması gurur verici. Çanakkale ruhunu İçdaş’ta gördük” dediler. Aynı zamanda İçdaş sponsorluğunda yürütülen antik Parion kazılarından da çok etkilendiklerini söyleyen üyeler “İçdaş, tarihin aydınlanmasına da destek veriyor, kültürel varlıklarımıza zenginlik katıyor, bu çok önemli bir konu, İçdaş’ın bu yaklaşımlarından çok etkilendik ve kendi kentlerimizde örnek göstererek değerlendireceğiz? şeklinde konuştular.

Türkiye Kent Konseyi platformu üyeleri, tesislerde gerçekleştirdikleri incelemelerin ardından Biga’ya gitmek üzere tesislerden ayrıldılar.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir