Türkiye Sahillerinden Yasa Dışı Yollarla Yurtdışına Kaçma Olaylarında Azalma

19 Mart 2012

Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Serdar Dülger, yaptıkları sıkı denetimler sayesinde son yollarda Türkiye sahillerinden yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmak isteyen göçmen sayısında önemli bir azalma olduğunu belirterek, “Yasa dışı göçün daha çok deniz yolundan kara sınırına doğru kaydığı izlenimimiz var. Burada Avrupa’daki ekonomik krizin etkilerinin de bunda etkili olduğunu düşünüyorum” dedi.

18 Mart Deniz Zaferi törenleri sebebiyle gerçekleştirilen törenlerin ardından sabah Çanakkale’de kendisine bağlı birlikleri denetleyen Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Serdar Dülger, Vali Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret etti. Ziyarette basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Tümamiral Serdar Dülger, son yıllarda Türkiye sahillerinden yasa dışı yollarda yurt dışına kaçmak isteyen göçmen sayısında önemli bir azalışın olduğunu belirterek; “Sahil kesimlerinde kaçak göçmen sayısında çok büyük oranda bir azalma var. Bu azalmanın çeşitli etkileri var. Bizim icra etmiş olduğumuz yoğunluklu bir görevin de bunda etkisi olduğunu düşünüyoruz. Özellikle bazı yoğun kaçak göçün yapıldığı bölgelerde devam eden 24 saat süreli faaliyetlerimiz sürüyor. Ayrıca geçiş noktası olarak değerlendirilen yerlerde yoğun çalışmamız bu sayısının azalmasında mutlaka yardımcı olmuştur. Ama yasa dışı göçün daha çok deniz yolundan kara sınırına doğru kaydığı izlenimimiz var. Burada Avrupa’daki ekonomik krizin etkilerinin de bunda etkili olduğunu düşünüyorum” dedi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna da trolcülere yönelik yasa dışı avlanma konusunda kararlı tutumlarının bu sezon da süreceğini belirterek; “Geçtiğimiz yıl içinde bu konudaki çalışmalarımızda Sahil Güvenlik ekiplerimiz bizlere büyük destek oldu. Bu yıl da yasa dışı yollarla trol avcılığı yapanlara karşı mücadelemizde Sahil Güvenlik ekiplerimizle uyum içinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Güngör Azim Tuna ve Sahil Güvenlik Komutanı Serdar Dülger günün anısına birbirlerine çeşitli hediyeler verdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir