Türkiye Siyasetinde Başkanlık Sistemi Tartışıldı

30 Mart 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Topluluğu tarafından düzenlenen “Uluslararası İlişkiler Konferansları” başlıklı etkinlik dizisinin ilki Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Türkiye Siyasetinde Başkanlık Sistemi’nin tartışıldığı konferansa konuşmacı olarak Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tanju Tosun katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmalarını Arş. Gör Ceyhun Çiçekçi ile Topluluk Genel Koordinatörü Çiğdem Kapan yaptı.

Topluluk danışmanı Arş. Gör Ceyhun Çiçekçi, siyasetin bir bilim dalı, teknik bir alan olduğunu hatırlatmak amacıyla bu konferanslardan ilkini gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Topluluk Genel Koordinatörü Çiğdem Kapan da yaptığı konuşmada demokratik, çoğulcu, farklı fikirlere saygılı bir topluluk olmayı amaçlandıklarını belirterek etkinliklerin devamının geleceğini kaydetti.

Prof. Dr. Tanju Tosun ise Türkiye’de 1970’lerden beri alternatif hükümet sistemleri üzerine tartışma yürütülmekte olduğunu ifade ederek yeni anayasa hazırlıklarının ardından başkanlık sistemine yönelik gelişmelerin yaşanabileceğini belirtti. Başkanlık sisteminin özelliklerinden bahseden Tosun, bu sistem içinde devlet başkanının doğrudan ya da dolaylı olarak halk tarafından seçilmesi gerektiğini; başkan seçilen kişinin sabit bir görevi olduğunu; parlamento tarafından görevinden uzaklaştırılamayacağını; sert bir kuvvetler ayrılığı özelliği olduğunu ifade etti.

Soru cevap bölümünün ardından etkinlik Prof. Dr. Tanju Tosun’a verilen çeşitli hediyeler ile sona erdi. Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar da katıldı.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir