Türkiye’de Sol ve Ekoloji Mücadelesi Konuşulacak

19 Mart 2013

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Çanakkale Oluşumu, Prof. Dr. Ahmet İnsel’in katılımı ile “Türkiye’de Sol ve Ekoloji Mücadelesi” konulu bir söyleşi düzenliyor.

31 Mart 2013 Pazar günü Saat 14.00’da Çanakkale Belediyesi Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşecek olan söyleşinin azami katılımcılığı teşvik eden, kolaylaştırıcı tarafından modere edilecek, bilgiye birlikte erişimi ve değerlendirmeyi esas alan, serbest kürsü sohbet ve forum havasının hakim olacağı bir formda tasarlandığı belirtildi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Çanakkale Oluşumu, 31 Mart 2013 Pazar günü Saat 14.00’da Çanakkale Belediyesi Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşecek olan söyleşi ile ilgili şu açıklamada bulundu;

“Türkiye’de siyasetin yeni ve gerçek bir soluğa, özgürlükçü sol bir anlayışa ihtiyacı var. Ve bu soluk, doğanın tahribatının had safhaya ulaştığı, küresel iklim felaketlerinin kapımıza dayandığı günümüzde, ekoloji mücadelesini esas almadan, temeline koymadan başarılı olamayacak. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’ nin serüveni, hem yeşil hem sol bir geleceğin yaşatılabilmesi, kapitalizmin aşılması noktasında iradi bir duruş ve karşı koyuştur.
İnsanlığın gelecekteki yegane kaderi, hem eşitlikçi hem özgürlükçü hem ekolojik, alternatif bir yaşam tarzının mümkün olduğunu deneyimleyebilecek, doğayla uyumlu, “cinsiyetçi, hegemonik, emek düşmanı, otoriter, totaliter, teoktarik” her türlü sömürü biçiminin, ezen-ezilen ilişkisinin reddedildiği, mahkum edildiği ve aşılacağı yeni bir yaşam formu, bambaşka bir toplumsal alternatiftir. Hayallerinizi sınırlamayın, düşlerimizin büyüklüğü herkese yeter!
Evet başka bir yaşam, başka bir Dünya, başka bir Türkiye mümkün! Biliyoruz! Bunu gerçekleştirmek için hayat bizi çağırıyor…
Davetlimiz değil, söyleşimizin sahibisiniz. O gün orada görüşmek dileğiyle.”

Prof. Dr. Ahmet İnsel Hakkında
Prof. Dr. Ahmet İnsel, 1955’te İstanbul’da doğdu. Üniversite eğitimini Paris 1 Pantheon-Sorbonne Üniversitesi İktisat Bölümü’nde yaptı ve aynı üniversitede iktisat doktorası hazırladı. 1984’ten beri bu üniversitede ve Galatasaray Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Radikal gazetesinde köşe yazıları ve Radikal İki’ de makaleleri yayımlanmaktadır. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi kurucu üyelerinden olan İnsel’in, “Solu Yeniden Tanımlamak”, “İktisat İdeolojisinin Eleştirisi”, “Düzen ve Kalkınma Kıskacında Türkiye Kalkınma Sürecinde Devletin Rolü” isimli kitapları bulunmaktadır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir