Türkiye’nin 3. Büyük Adası Bozcaada’ya Turist Akını

31 Temmuz 2011

Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Çanakkale’ye bağlı Bozcaada, yaz sezonunda nüfusunun altı katı kadar turisti ağırlıyor.

Fenikeliler, Cenevizler ve Venedikliler tarafından kullanılan Bozcaada kalesi, doğal koyları, sahilleri, üzüm bağları, şarapları ve kendine özgü mimari yapısıyla dikkat çekiyor. Bozcaada, başta İstanbullular olmak üzere yurt dışından da Fransız ve Yunan turistlerin akınına uğruyor. İki bini aşkın nüfusa sahip Bozcaada, mayıs ayından eylül ayına kadar turizm patlaması yaşıyor.

Yaz sezonunda 12 yerli ve yabancı tatilciyi ağırlayan Bozcaada, turizm alanında kendini göstermeye başladı. Türkiye’nin önemli şarap üretim merkezlerinden biri olan Bozcaada’nın turizm alanında büyük hamle yaptığını belirten Belediye Başkanı Mustafa Matay, bu sene turizm sezonunun erken başladığını söyledi. Turizmde de iddialı olduklarını kaydeden Matay, “Bozcaada, turizm potansiyeli yüksek olan bir şehir olarak öne çıktı. Şimdi turizmin en yoğun olduğu temmuz ve ağustos ayları. Adada 3 binden fazla yatak var. Ada, 3-4 yıl içerisinde çok güzel yerlerde olacak. Kale, bağları, doğal koyları adanın bir kimliğidir. Buralara sahip çıkamazsak ne turizm olur ne de canlılık” dedi.

Matay, yaz döneminde şehir trafiğinin büyük bir problem olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Trafik yönünden büyük sıkıntı çekiyoruz. Önümüzdeki yıllarda ada içerisinde trafiği yasaklayacağız. Bu bir proje. Araçları çevre yola yönlendireceğiz. Bunu yapmak kolay değil. Adanın korunması için bu projeleri yapmak zorundayız.”

10’a yakın plaj ve koya sahip Bozcaada’da en çok ilginin olduğu Ayazma plajı oldu. Eşsiz manzarası, ince kumuyla yaz döneminde haftanın her günü yüzlerce kişiyi ağırlayan plaja gelenler güneş, kum ve denizin keyfini çıkarıyor. Doğal kumu ve berrak deniz suyu ile herkesi kendine hayran bırakan Ayazma plajına gelen turistler, rüzgar gülleri mevkiinde de güney manzarasını doya doya yaşıyor.

Bozcaada’ya gelen turistler, şehri çok beğendiklerini ve her zaman buraya geleceğini belirtiyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir