Türkiye’nin En Genç Rektörü Görevine Başladı

23 Mart 2011

Türkiye’nin en genç rektörü olan Prof. Dr. Sedat Laçiner (39), görevini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir’den törenle devraldı.

Rektörlük makamında gerçekleştirilen devir teslim töreninde bir konuşma yapan eski Rektör Prof. Ali Akdemir, yeni Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner’e görevinde başarılar dileyerek, “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) 8 yıldır bir yönetsel görev üstlendim. 4 yıl dekanlık, 4 yıl da rektörlük görevinde bulundum. 2007-2011 yılındaki rektörlük dönemimde çalışkanlık, üretkenlik, huzur ve barış ortamı, özlük haklarına saygılı olmak gibi eğilimde bulundum. Bunun yeni yönetim döneminde de devam edeceği düşüncesindeyim. Ben bir yönetim hocası olarak sonradan gelenin önceden gelenden daha başarılı olacağına inanıyorum. Bu benim dönemim için de geçerli oldu, şimdiki dönem için de öyle olacaktır. Kuşkusuz sonradan gelen önceden gelenden çok iyi olacak ama önceden yapılanların da göz ardı edilmemesi gerekir. Sadece önceden yapılanları suçlayarak, eleştirerek 4 yıl görev süresi tamamlanmaz. Ben de benden önce görev alan hocamızın çalışmalarını hep saygı ve takdirle andım. Bunun üzerine de ilaveler yapmaya çalıştım. Yeni gelen arkadaşlara başarılar diliyorum” dedi.

39 YAŞINDA REKTÖR OLDU
“Türkiye’nin en genç rektörü” unvanına da sahip olan 39 yaşındaki Prof. Dr. Sedat Laçiner, pek çok ülkenin hayatında bir kez bile yapamadığı demokratik seçimin üniversitede gerçekleştiğini belirterek, “Türkiye son derece gelişmiş bir ülke ve demokratik seçimleri hemen hemen her kurumunda gerçekleştirebiliyor. 4 yılda bir seçim yapılıyor. Onun sonucunda da muhasebesi yapılıyor. Herkes aday olabiliyor. Elbette burada 4 yıl boyunca verilen bir emek var. Üniversitenin daha iyi, daha güzel olabilmesi için gösterilmiş bir çaba var. Elbette bu çabanın görmezden gelinmesi, yok sayılması mümkün değil. Hepimiz üniversite mensubu olarak çalıştığımız kurumlar itibarıyla kurumumuzun daha iyi olması için çaba gösteriyoruz. Ancak farklı yaklaşımlar da var. Tabii bunlara da şans vermek gerekiyor. Demokrasinin güzelliği de belki bu. Bin tane çiçek var, hepsi güzel. Onun içinden en güzelini arama yarışı bu. Hocamızın da üniversitemize çok büyük emeği geçti. Çok ciddi çalışmalar yaptı. Üniversitemiz son derece dağınık bir üniversite; hemen hemen her ilçede, kasaba büyüklüğündeki yerlerde bile hizmet verme çabası içerisinde. Burada rektör olmanın ne kadar zor olduğunu belki en iyi bilen geçmiş dönemdeki rektörlerimiz oldu. Bizim de buruda uzun yollar katetmemiz gerekiyor. Ali Akdemir hocamıza Onsekiz Mart Üniversitesi minnettardır” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki dönemde üniversitenin layık olduğu yere gelebilmesi için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini de belirten Sedat Laçiner, “Üniversiteyi bulunduğu noktadan daha farklı bir notaya taşımaya çalışacağız. Öncelikli hedefimiz, kurumun kıyıda kalmış üniversitelerden biri olarak algılanmasını önlemek olacak. Bu da kolay değil. Üniversite sayısı gittikçe artıyor. Bu sayı 200’e yaklaşmış durumda. O üniversiteler arasında farklı, öne çıkan bir üniversite oluşturmak daha zor olacak. ÇOMÜ’yü bir dünya üniversitesi yapma hayali üniversitemizdeki birçok hocamızın hayali oldu. Biz bunu gerçekleştirme amacında elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından, günün anısına yeni Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner tarafından eski Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir’e hediye takdim edildi. Çiçek takdimi ile sona eren törene çok sayıda öğretim üyesi katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir