Türkiye’nin İlk Hidrojen Enerjisi Üretim Tesisi Bozcaada’da Hizmete Girdi

07 Ekim 2011

Türkiye’nin ilk hidrojen enerjisi üretim tesisi Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde hizmete girdi.

Yeni sistemle Bozcaada’da kaymakamlık binası ve sağlık ocağının elektrik ihtiyacı BM Uluslararası Hidrojen Enerji Teknolojileri Merkezi’nin (UNİDO-ICHET) Enerji Bakanlığı ile ortaklaşa kurduğu hidrojen sistemiyle karşılanacak.

Bozcaada’da Kaymakamlık binası bahçesinde gerçekleştirilen törende bir konuşma yapan BM Uluslararası Hidrojen Enerji Teknolojileri Merkezi (UNİDO-ICHET) Genel Direktörü Dr. Mustafa Hatipoğlu, Türkiye’nin hidrojen ve kendi enerjisini üretme yolunda önemli bir çaba içinde olduğunu belirterek, Bozcaada Hidrojen Adası Projesi’nin bu yönde atılmış ilk adım olduğunu söyledi. Hatipoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Hızla azalan fosil enerji kaynakları ülkelerin enerji bağımsızlığı endişesi ve gittikçe daha tehditkar hale gelen iklim değişikliği, toplumları alternatif temiz enerji kaynakları arayışına yöneltiyor. Bu nedenle temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi gittikçe artıyor. Hidrojenle kendi enerjisini üretmek yolunda ülkemizin güzel adalarından Bozcaada’nın doğası ile de uyumlu bu çabanın ileride daha geniş uygulamalara dönüşeceğine inanıyorum” dedi. Alternatif enerji kaynakları arasında hidrojen enerjisinin düşük hacim, yüksek depolama kapasitesi, verimlilik ve çevre dostu niteliği ile öne çıktığını da söyleyen Hatipoğlu, hidrojenin bu nitelikleri ile 21. yüzyılın enerjisi olmaya aday olduğunu vurguladı.

Ardından Kaymakam İbrahim Çenet, BM Uluslararası Hidrojen Enerji Teknolojileri Merkezi Danışmanı Dr. Cahit Gürkök ve Belediye Başkanı Mustafa Mutay birer konuşma yaparak hidrojen enerjisinin önemini dikkat çekti.

Törenin ardından Kaymakamlık bahçesinde yer alan hidrojen sisteminden toplam 55 KW’lik yakıt pili sisteminden elde edilen enerji, Bozcaada şebekesine verilmeye başlandı. İlk etapta Kaymakamlık ve sağlık ocağının elektrik ihtiyacını karşılayacak 1,5 milyon dolara mal olan sistem, ileride daha geniş kapsamlı kullanılacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir