Türkiye’nin İlk Kadın Öğretmeni Refet Angın’a Gelibolulu Öğrencilerden Ziyaret

22 Kasım 2008

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın öğretmeni ve Milli Eğitim Bakanlığı Onursal Danışmanı Refet Angın (94), tedavi gördüğü Bahçelievler Özel Hizmet Hastanesi’nde Gelibolulu öğrenciler tarafından ziyaret edildi.

Gelibolu Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Emine Işıklıgün, öğretmen ve öğrencileri ile Gelibolu Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Bartan, Öğretmenler Günü öncesinde tedavi gördüğü hastanede ziyaret ettikleri Refet Angın’la duygu dolu anlar yaşadı.

Sağlık Meslek Lisesi müdürü Emine Işıklıgün, “Sevgili öğretmenim, biz sizin büyüdüğünüz topraklardan, Gelibolu’dan bütün öğretmenlerimiz, belediye personeli ve herkes adına 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü kutlamaya geldik” dedi. Işıklıgün, Angın’ın ellerinden öperek kendisine Atatürk Çiçeği armağan etti.
Işıklıgün, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile Atatürk Kız Meslek Lisesi konferans salonunda Angın’ın hayatının çeşitli dönemlerinde Atatürk ile olan karşılaşmalarını canlandıracaklarını belirterek, “Siz Cumhuriyet öğretmeni olarak bizim yolumuzu açtınız. Biz de sizlerin izinden gidiyoruz” dedi. Işıklıgün ile birlikte Gelibolu Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Bartan ve öğrenciler de çiçek verdikleri Angın’ın ellerinden öptü.

Nefes darlığı dolayısı ile konuşmakta zorluk çeken Angın, Gelibolu’yu özlediğini belirterek, öğretmen ve öğrencilerin yaptıkları ziyaretten dolayı kendilerine teşekkür etti. İyi olması halinde Gelibolu’ya gelmek istediğini söyleyen Angın, hayatı boyunca birçok kez görüştüğü Atatürk ile çekilmiş fotoğrafları olduğunu belirtti. Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Bartan ise doktorlarının müsaade etmesi halinde, Angın’ı 26 Kasım’da Gelibolu’da ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyacaklarını söyledi.

ATATÜRK’E VERDİĞİ SÖZÜ TUTARAK ÖĞRETMEN OLDU

Refet Angın, Atatürk ile ilk kez 2 Eylül 1928’de Gelibolu’ya gelişi sırasında karşılaşır. Yurt genelinde başlattığı yazı inkılabı gezileri kapsamında Gelibolu’ya uğradığı sırada Atatürk ile karşılaşan Angın, o sırada ayağının tökezlemesi sonucu yere düşer. Atatürk de Angın’ı yerden kaldırıp yanaklarından öptükten sonra, “Acıdı mı kızım ?” diye sorar. Angın ise, “Hayır acımadı” cevabını verir. Atatürk, “Büyüyünce öğretmen mi olmak istiyorsun?” diye sorar. Angın ise, “Evet öğretmen olmak istiyorum” der.
Angın’ın Atatürk ile ikinci karşılaması ise Edirne’deki Kız Öğretmen Okulu’nda okuduğu sırada gerçekleşir. Atatürk’e buket sunma görevini alan Angın, çiçekleri verirken, “Ben size verdiğim sözü tuttum ve öğretmen oluyorum” der. Atatürk, Angın’a dikkatlice bakar bakmaz, onun Gelibolu’daki ayağı tökezleyerek yere düşen küçük kız olduğunu anlar ve, “Söyle bakalım ne öğretmeni olmak istiyorsun?” diye sorar. Matematik öğretmeni olacağını söyleyen Angın’a Atatürk, “Hayır, sen Tarih öğretmeni olacaksın. Çünkü gençlerimize tarihlerini öğretmek önemli bir görevdir” der. Bunun üzerine Angın da Tarih öğretmeni olmaya karar verir.

Hastalanıncaya kadar 78 yıl eğitim camiasına hizmet verdiği öğrenilen Angın, diplomasını da Atatürk’ün elinden alır. Tarih öğretmeni olarak göreve başlayan Angın, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen Türk Tarih Kongresi’ne Gelibolu Ortaokulu Tarih öğretmeni delegesi olarak katıldığı sırada, kendisini Atatürk ile tanıştırmak isterler. Atatürk’e çok zeki, bilgili ve kültürlü bir bayan tarih öğretmeni olduğunu ve kendisiyle tanıştırmak istediğini söyleyen Afet İnan, Atatürk’ten “Geç kaldın, ben onu çocukken
tanıdım” cevabını alır. Angın’ın Atatürk ile olan diyalogları o ölünceye kadar devam eder.

Bugün nefes darlığı ile yatmakta olduğu hastanede halen ağzından Atatürk’ün adını düşürmeyen ve anmadan gün geçirmeyen Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın öğretmeni ve Milli Eğitim Bakanlığı Onursal Danışmanı Refet Angın, o günleri de çok özlediğini belirtiyor.
İHA

Yorumlar...
  • Tayfun YÜKSEL
    14/11/2011 22:38

    ilk kadın öğretmenler 1881 doğumlu ve 1900 yılında sivas tan İstanbul a gelerek öğretmen olan ve anadolunun muhtelif vilayetlerinde (Sivas,Bitlisve Diyarbakır vs.) ilkokul öğretmenliği yapan Fatma YÜKSEL ve ablası Saliha YÜKSELEN dir...Saygılarımla

  • buse
    07/02/2010 15:01

    Güzel yazı olmuş :)

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir