Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye Geçişinin 655. Yıldönümü…

Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye Geçişinin 655. Yıldönümü…
30 Mayıs 2009

Türk’lerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçişlerinin 655. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlı Karainebeyli köyünde bulunan “Ece Bey”in mezarında tören düzenlendi.

Karainebeyli köyündeki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Ecebey’in mezarına çiçek konulmasıyla başladı. Törene Çanakkale’den katılan 83 yaşındaki İbrahim Saltan adlı vatandaş, elindeki Türk Bayrağı’nı köy muhtarına verirken; Atatürk tablosunu ise Gelibolu Kaymakam Vekili ve Eceabat Kaymakamı Muhterem İnce?ye hediye etti. Saltan, tören sırasında “Şehitler ölmez vatan bölünmez ve bu vatan kutsaldır. Sonsuza kadar yaşayacaktır” şeklinde bağırdı. Törende Gelibolu Mehmet Akif Ersoy Endüstri Meslek Lisesi Tarih Öğretmeni Kutay Koç, Ecebey’in biyografisini okudu. Etkinlik Karainebeyli İlköğretim Okulu öğrencilerinin halk oyunları gösterisinin ardından mevlit okutulup davetlilere pilav ikramıyla sona erdi.

Törene Gelibolu Kaymakam Vekili Eceabat Kaymakamı Muhterem İnce, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, 2. Kolordu Komutanlığı’nı temsilen Albay Ersin Aksel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Haki Mutlu, Köy Muhtarı Mehmet Dalyan ile vatandaşlar katıldı. Bu arada, etkinlikler kapsamında yarın, Lapseki ilçesinin Çardak beldesinde Gazi Yakupbey’in, Gelibolu ilçesinin Bolayır beldesinde de Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa’nın türbeleri ziyaret edilecek.

ECEBEY KİMDİR?

Ecebey, 1300-1301 yılında Dobruca’dan Anadolu’ya dönerek, Karesi Bey’in hizmetine girdi. Daha sonra Osmanlılara katılarak, Gelibolu’nun Fethi’nde, Rumeli’nin Türk yurdu olmasında, Gazi Süleyman Paşa’nın yanında bulundu. Onun fethettiği Yarımadaya Ece Ovası, Maydos’a ise Eceabat adı verildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir