Türklerin Rumeli'ye Geçişlerinin 655. Yıldönümü

Türklerin Rumeli'ye Geçişlerinin 655. Yıldönümü
31 Mayıs 2009

Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçişi ve Gelibolu’nun fethinin 655. yıldönümü, Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesi ile Gelibolu ilçesine bağlı Bolayır beldesinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Çardak beldesinde düzenlenen törende, Gazi Yakup Bey’in anıt mezarı başında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Gazi Yakup Bey’in biyografisi okundu. Törende protokol üyeleri ve vatandaşlar, Mehteran takımının gösterisi eşliğinde Çardak sahiline kadar yürüyüş yaptı. Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş’ın günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmadan sonra protokol ve beraberindeki heyet Çardak motorlarıyla temsili olarak Anadolu’dan Rumeli’ye geçişi canlandırdı. Gelibolu ilçesine geçildikten sonra Bolayır beldesine hareket edildi. Bolayır beldesinde düzenlenen törenler, 2. Kolordu Komutanlığı bandosu, öğrenci ve askerlerin tören geçişleri ile başladı. Tören geçişinin ardından Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa’nın anıt mezarına çelenk ve buketler sunuldu. Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık tarafından şeref defteri imzalanmasının ardından Vatan Şairi Namık Kemal’in mezarına buket sunulup anıt mezarın bahçesinde tören düzenlendi. Bolayır Belediye Başkanı Cavit Sezer’in günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmadan sonra 2. Kolordu Komutanlığı tarafından bando gösterisi düzenlendi. Kutlamalar Mehter Takımı’nın verdiği konserin yanı sıra, folklor gösterileri ile sona erdi.

Törene Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, 18. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Gökhan Gökay, Gelibolu Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Lapseki Kaymakamı Fahri Meral, Lapseki Belediye Başkanı Gani Ekim, Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş, Bolayır Belediye Başkanı Cavit Sezer ile üst düzey yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir