TURMEPA Gönüllü Evi Açıldı

08 Aralık 2016

Çok sayıda deniz dostu kuruluşun desteğiyle oluşturulan TURMEPA Gönüllü Evi, 5 Aralık Pazartesi günü tüm gönüllülere kapılarını açtı.

TURMEPA Gönüllü Evi, gönüllülerin dernek çalışmalarına destek olabilecekleri, projeler geliştirebilecekleri, eğitim ve oryantasyon çalışmaları yürütebilecekleri sıcak ve keyifli bir ortam sunmanın yanı sıra, yaz aylarında bahçesinde dalış ve sualtı eğitimleri gibi birbirinden ilginç aktivitelere de sahne olacak.

“Yüzde 95’i Mücadelemize Dahil Etmek İstiyoruz”

TURMEPA Gönüllü Evi’nin açılışı, 5 Aralık günü derneğin Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk ve Meteoroloji Mühendisi / CNNTÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli ile birlikte evin kuruluşuna destek veren kurumlar ve TURMEPA Gönüllülerinin katılımıyla gerçekleşti. Etkinliğin açılış konuşmasında gönüllülere hitap eden Semiha Öztürk: “Şu anda ülke olarak gönüllülük konusunda katılım süresi açısından 135 ülke arasında sondan üçüncü sıradayız. Şehirlerde 18-35 yaş arası gönüllülük oranı sadece yüzde 5. Bizim işimiz geri kalan yüzde 95’i de sizlerle birlikte bu mücadelemize dahil etmek. Bu nedenle sizler bizim için çok değerlisiniz. Hepinize gönüllü olduğunuz için gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılışta konuşan Bünyamin Sürmeli, katılımcılara Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, küresel iklim değişikliği ve denizlerdeki yaşamın hayati önemi hakkında bilgiler aktardı. Yıllardır bir gönüllümüz olarak etkinliklerimize destek veren Sürmeli, konuşmasında özellikle çevre konularında gönüllü çalışmaların öneminin altını çizdi.

TURMEPA Gönüllü ve Gönüllü Projeleri Yönetmeni Belgin Ergül ise açılışta şunları söyledi: “Hedefimiz; çevre ve denizlerimiz ile ilgili gerçekleri TURMEPA aracılığıyla dünyayla paylaşmak ve TURMEPA vizyon ve misyonunu benimsemiş dünya gönüllüleri yetiştirerek topluma kazandırmaktır. Norveç’te hiç aktif olmayan bir gönüllü, Adana suları için sesini çıkardığında, Van’da yaşayan bir gönüllü Japonya için “tehlikedeyiz” dediğinde biz başarıyı yakalayacağız.”

Gönüllü gençlerin de konuyla ilgili soru ve cevaplarıyla oldukça renkli geçen etkinlik, yıllardır derneğin çalışmalarına destek veren gönüllülere sertifikalarının ve Bünyamin Sürmeli’nin imzalı “Mavi Misket” kitabının takdim edilmesiyle devam etti. Ardından Gönüllü Evi’nin açılışına destek veren kişi ve kurumlara tek tek teşekkür edilerek plaket verildi. Gönüllüler günü etkinliği “Gönüllüsün, Farkında mısın?” başlıklı atölye çalışması ile sona erdi.

TURMEPA Ailesi olarak 5 Aralık’ta Fethiye, Bodrum, İzmir ve Çanakkale’de 23 sivil toplum kuruluşu ve kurumu temsilen Ulusal Gönüllülük Komitesi çatısı altında açıldı.

 

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir