Uğur Mumcu Çanakkale’de Anıldı

Uğur Mumcu Çanakkale’de Anıldı
24 Ocak 2012

Çanakkale’de Demokratik Sivil İnsiyatif Grubu, 24 Ocak 1993’te Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde, arabasına konan bombanın patlaması sonucu hunharca katledilen gazeteci yazar Uğur Mumcu’yu törenle andı.

Cumhuriyet Meydanı’nda sağanak yağış altında gerçekleştirilen törene CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, araştırmacı gazeteci Uğur Dündar ve Haluk Şahin’in yanı sıra çok sayıda Uğur Mumcu dostu katıldı. Mumcu anısına bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

Demokratik Sivil İnsiyatif Grubu adına konuşan Türkiye Çağdaş Gazeteciler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Aynur Ganiler, Uğur Mumcu’yu unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını söyledi. Ganiler, “19 yıldır bu ülkenin aydınlık çağdaş insanları olarak hep aynı şeyleri yaşıyoruz. 24 Ocak 1993’te ülkenin bağımsızlığına ve özgürlüğüne göz dikmiş karanlık güçler, devrimci yurtsever gazeteci Uğur Mumcu’yu katlettiler. 19 yıl geçti, gerçek katilleriyle hesaplaşamadık. Tıpkı bir süre önce Hrant Dink cinayetinde yaşadığımız gibi. Uğur Mumcu’yu katleden zihniyet bugün hala varlığını sürdürüyor. Demokrasi ve özgürlükler düşmanı bu zihniyetin temsilcisi güçler, bugün yüzlerce gazeteciyi cezaevine doldurdu. Neden? Uğur Mumcu’yu neden katlettiler ise ondan. Gerçeklerin ortaya çıkmasını engelleyerek kendi karanlık düzenlerini sürdürmek isteyen bu güçler tarihin her döneminde aynı yöntemlere başvurdular. Faili meçhul cinayetler, tutuklamalar, baskılar, işkenceler hep onların yöntemleri. Bu organize saldırıların maşaları ise bu gerçeklerin gizlenmesi, yeri geldiğinde aklanması için hep görev üstlendiler” dedi.

Uğur Mumcu’nun resminin konulduğu platformun çevresine kırmızı karanfillerden bir kalp şekli oluşturuldu. Anma törenine katılanlar platformun çevresine ellerindeki karanfilleri bıraktı, yere mum dikip yakarak Uğur Mumcu’ya olan özlemlerini gösterdi. Uğur Mumcu’yu anma töreni Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesisleri’nde müzik dinletisi ve konuşmalarla devam etti.

[Kaynak: Çanakkale’nin Rehberi]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir