Uğur Mumcu Ve Demokrasi Şehitleri Anıldı

Uğur Mumcu Ve Demokrasi Şehitleri Anıldı
25 Ocak 2016

24 Ocak 1993’te kaybettiğimiz gazeteci yazar Uğur Mumcu ve Demokrasi Şehitlerini anmak için Çanakkale’de bir dizi etkinlik düzenlendi.

İlk olarak Esenler Mahallesi Uğur Mumcu Parkı’nda düzenlenen etkinliğe CHP İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan başta olmak üzere parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Katılımcılar, burada bulunan Uğur Mumcu heykeline karanfil bıraktı.

1

Ardından ise Prof. Dr. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesislerinde gerçekleşen Uğur Mumcu ve Demokrasi Şehitlerini anma etkinliğine geçildi. Kalabalık  bir katılımla gerçekleşen etkinlikte konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ocak ayının ülkemiz için karanlık, kasvetli ve acılarla dolu bir ay olduğundan söz ederek, “Onat Kutlar, Metin Göktepe, Hrant Dink, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy hep Ocak ayında yitirdiğimiz, doğru bildiklerinden vazgeçmeyen, korkmayan, yılmayan, kalemini kimsenin önünde eğmeyen, tüm bunlardan dolayı da karanlık güçlerce asla benimsenmeyen, düşünceleri tehlike ve tehdit olarak algılanan sakıncalı insanlardı. Karanlık işlerden, karanlık ilişkilerden beslenenler hep korkmuştur tarih boyunca aydınlardan, kral çıplak diye haykıranlardan. Ne acı ki adaleti, demokrasiyi savunup, gerçeklere ışık tutanlar için bu yüzyılda hala öldürülen, sabaha karşı yargısız infazlarla evlerinden alınıp hapsedilenlerin olması ve bu bedeli canlarıyla ödeyenlerin anıldığı bir haftanın olması, ne acı. 24 Ocak 1993 günü, bundan tam 23 yıl önce Ankara kar altındayken evinden son kez çıktı sevgili Uğur Mumcu. Eşinin, çocuklarının yüzüne son kez baktı. Vakitsiz öten bir horoz olduğunu, ölümün çok yakınında dolandığını, sonunun Sabahattin Ali gibi, Abdi İpekçi gibi, Çetin Emeç gibi olacağını biliyordu. Maalesef bildikleri onu yanıltmadı ve evinin önünde arabasına yerleştirilmiş bomba ile 24 Ocak 1993 günü onu sonsuzluğa uğurladık” dedi.

Başkan Gökhan, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Muammer Aksoy, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Onat Kutlar, Metin Göktepe, Hrant Dink’le son süreçte Tahir Elçi’nin ölümüyle birlikte barıştan, demokrasiden, aydınlıktan yana ne çok şey yitirdik. Ve bugün hala Can Dündar’ın, Erdem Gül’ün ve cezaevlerinde yatan 33 gazetecinin ne zaman sona ereceği meçhul, vicdansız tecritleriyle ne çok şey yitiriyoruz. Faili meçhul cinayetler konusunda, basın ve ifade özgürlüğü konusunda kötü bir üne sahip ülkemizde yıllardır aydınlatılmamış faili meçhul cinayetlerin kurbanlarına karşı boynumuz eğik, ülkemizin içinde bulunduğu bugün ki durum ise hepimizin vicdanını kanatıyor, yaşama sevincimizi örseliyor. Ülkemizde aylardır akan kanın artık durması, silahların susup barışın sesinin yükseleceği zeminler yaratılması, hiç kimsenin artık kurban olmaması dileğimle, maalesef acı sonlarla aramızdan ayrılan demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan kaybettiğimiz tüm aydınlarımızı rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum.”

Konuşmaların ardından oturum başkanlığını Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Telat Koç’un yaptığı, CHP İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve BirGün Gazetesi Yazarı Ali Murat İrat’ın konuşmacı olarak katıldığı panel ve Dina Etnik Ensemble grubu üyelerinin konseri ile birlikte etkinlik son buldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir