Uğur Tınaz, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

Uğur Tınaz, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu
12 Temmuz 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 10 Temmuz 2013 Çarşamba günü “Kavramsal Olarak Kent – Kent Kimliği Nedir” konulu sohbet gerçekleştirildi.

Uğur Tınaz’ın “Kavramsal Olarak Kent ? Kent Kimliği Nedir?” isimli makalesinden yola çıkarak hazırladığı sunumunu paylaşarak başlattığı sohbetinde kent kavramının geçmişten günümüze geçirdiği evreler ve taşıdığı anlamlar paylaşıldı. Çanakkale kent merkezinin hızla artan nüfus ile birlikte farklı bir yere taşınmasının düşünülmediğini sadece eski kent merkezinin yenilendiğinin gözlemlediğini söyleyen Uğur Tınaz bu yaklaşım hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Tınaz, belirli sınırlar içerisinde kalma gayretlerinin kentin gelişmesi için olumsuz sonuçlar vereceğini söyledi.

Katılımcıların katkıları ile devam eden sohbette; ülke genelinde Gezi Parkı direnişi ile başlayan doğal alanlara müdahale edilerek yeni yapılaşmalar yaratmaya karşı çıkılmasının mimarlar özelinde de benimsenmesinin, kent genelindeki ferahlama için gerekli olduğunun üzerinde duruldu. Çanakkale’nin kimliğinin ne olduğunun da konuşulduğu sohbette, emekli kenti imajının yeni nüfus ile birlikte değişmeye başladığı ifade edildi. Sohbette kentin gelişmesi için tartışma platformlarının oluşturulmasının gerekliliğine vurgu yapılırken bu platformlarda kendilerini tekrarlayan kişilerle sınırlı olan bir katılımın yetersiz olacağı, her kesimden kentlinin kendi kenti ile olan gelişmelere duyarlı olması temennisinde bulunuldu.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin 17 Temmuz 2013 Çarşamba saat 18.00’da konuğu “Tüketim Kültür ve Mekanları” sohbet konusu ile Eren Günal olacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir