Ukrayna'dan Norveç'e Götürülen Gemi Yüzeyinin Halatı Çanakkale Boğazı'nda Koptu

Ukrayna'dan Norveç'e Götürülen Gemi Yüzeyinin Halatı Çanakkale Boğazı'nda Koptu
18 Mayıs 2009

Ukrayna’da yeni yapılan ve yedekli römorkör tarafından Norveç’e götürülen gemi yüzeyinin halatları Çanakkale Boğazı’nda koptu. Boğaz çıkışında kendi halinde sürüklenen gemi yüzeyinin diğer gemilere zarar vermemesi için Deniz Trafik İstasyonu, telsiz kanalı ile bölgeden geçen gemileri uyarmaya başladı.

Edinilen bilgiye göre, Sn Wincent bayraklı “Hellas” isimli römorkör tarafından çekilen 100 metre uzunluğundaki gemi yüzeyinin Ukrayna’da yapıldığını belirten yetkililer, şiddetli rüzgar sebebiyle gemi yüzeyinin bağlı olduğu halatların boğaz çıkışında koptuğunu açıkladı. Çanakkale Deniz Trafik İstasyonu yetkilileri, halatın kopması sebebiyle sürüklenen geminin boğazdan geçen diğer gemilere bir zarar vermemesi için telsiz kanalı ile uyarılarda bulunmaya başladı. Bu arada gemi yüzeyinin yanında bir römorkörün bulunduğu belirtilirken, Çanakkale iskelesinde bağlı bulunun bir başka römorkörün de bölgeye gönderildiği ifade edildi.

Yetkililer, gemiye yeni halat verilmeye çalışıldığını ve ardından Sn Wincent bayraklı “Hellas” isimli römorkörü bağlanacak geminin Norveç’e götürülmek üzere yoluna devam edeceğini açıkladılar.

EK:18 Mayıs 2009 Saat 20:33 ÇANAKKALE BOĞAZI’NDA HALATI KOPAN GEMİ YÜZEYİ KARAYA OTURDU

Ukrayna’da yeni yapılan ve yedekli römorkör tarafından Norveç’e götürülürken bağlı bulunduğu halatları koparak Çanakkale Boğazı içinde sürüklenen gemi yüzeyi karaya oturdu.

Edinilen bilgiye göre, Sn Wincent bayraklı “Hellas” isimli römorkör tarafından çekilen 100 metre uzunluğundaki gemi yüzeyinin Ukrayna’da yapıldığını belirten yetkililer, şiddetli rüzgar sebebiyle gemi yüzeyinin bağlı olduğu halatların boğaz çıkışında koptuğunu açıkladı. Çanakkale Deniz Trafik İstasyonu yetkilileri, halatın kopması sebebiyle sürüklenen geminin boğazdan geçen diğer gemilere bir zarar vermemesi için telsiz kanalı ile uyarırken, kendi halinde sürüklenen gemi yüzeyi Kumkale önlerinde karaya oturdu. Yetkililer, geminin karaya oturduğu yerden kurtarıldıktan sonra Sn Wincent bayraklı “Hellas” isimli römorköre bağlanıp Norveç’e götürülmek üzere yoluna devam edeceğini açıkladılar.

İHA

[Fotoğraf: Arşiv]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir