Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Çanakkale’de

10 Mart 2009

Bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Çanakkale’ye gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, önce havaalanında yapımı yeni tamamlanan apronun açılışını yaptı, ardından da 72 kameralı mobese sistemini devreye soktu.

Sabah uçakla Çanakkale’ye gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, havaalanında 45 günde tamamlanan yeni apronun açılış törenine katıldı. Sağanak yağmur altında konuşmasını yapan Bakan Yıldırım, Türkiye’nin yağmurlara ihtiyacının olduğunu belirterek, “Çanakkale’de 1995 yılında yapılan havaalanında bir uçak kapasitesinde tek apron bulunuyordu. Şimdi ise havaalanında 2 terminalde 3 uçak barındırabilecek apronumuz var. Zamanında Çanakkale’ye hava taşımacılığı ve karayolu bağlantısı doğru dürüst yapılmamış.

Çanakkale denizden nasibini almamış. Artık bütün bunların hepsi geride kaldı. GESTAŞ ile birlikte Gökçeada’ya olan ulaşım sorununu çözdük. Çanakkale’ye özel kanun çıkardık. Çanakkale’nin deniz ulaşımına yönelik özel kanun çıkardık ve Özel İdare’ye 25 milyon TL gönderdik. “Gökçeada 1″ feribotu alındı. Şimdi seferler düzenli yapılıyor. Yeni bir deniz otobüsü daha alındı. O da yakında seferlere başlayacak. İhtiyaç olursa daha yeni gemiler de alınacak” dedi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal da törende yaptığı konuşmada, gelişen sivil havacılığın bir parçası olan altyapı eksikliklerini giderme konusundaki faaliyetlerine bir yenisini daha eklediklerini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından, apronun açılışı gerçekleştirildi.
Bakan Binali Yıldırım, havaalanındaki apron açılışının ardından Çanakkale’de huzur ve güvenin temini için il merkezinde 27 değişik noktaya konulan 72 mobese kameralı sistemi devreye soktu. Sağanak yağmur sebebiyle ana komuta merkezi olan Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’nün içinde gerçekleştirilen törende yetkililerden bilgi alan Bakan Yıldırım, bir aracın plaka sorgulamasının yapılmasını istedi. Bu sırada mobese kamerasının AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Murat Efe’nin aracını zoomlayıp plakasını
okuması herkesi güldürdü. Bakan Yıldırım, yanında bulunan Efe’ye dönerek, “Başkan, bak senin aracın sorgulanıyor” diyerek espri yaptı.

6 YILDIR DEVAM EDEN SORUN, BAKAN’IN TALİMATIYLA SON BULDU

Bakan Binali Yıldırım, mobese sisteminin açılışının ardından sahilde bulunan bir kahvede balıkçılarla bir araya geldi. Yıldırım, göreve geldikleri günden itibaren balıkçıların sıkıntılarının çözümü için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi. Balıkçıların Çanakkale Boğazı’nın 2 yıl süreyle trolle avlanmaya kapatılması yönündeki talebini olumlu bulan Yıldırım, balık yatakları için boğazın belirli bölümlerine eski gemilerin batırılması fikrini de uygun gördü.

Yıllardan beri kanayan yara haline gelen şehir iskelesinin amatör balıkçılara açılma konusunun da görüşüldüğü toplantıda, Bakan Yıldırım Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürü Burhan Külünk’ü telefonla arayarak iskelenin amatör balıkçılara açılması talimatını verdi. Yaklaşık 6 yıldır devam eden bu mesele, Bakan Yıldırım’ın telefonu ile sona erdi.

Yıldırım, şehir iskelesinin atıl durmasına karşı çıkarak, “Buradaki vatandaşlar balık tutacak yer arıyorlar. Burasının gümrük sahasından çıkarılmasının ardından boş durması uygun değil. Talimat verdim. Yarından itibaren artık amatör balıkçılar burada balık tutabilecek. Buraya bağlanan römorkörler de artık burada durmayacak. Bu konuda ilgili yerlere de talimat verdim. İskelenin yanlarındaki lastikler de buradan çıkarılacak. Bunlar hoş görüntüler değil. Çanakkalelilere hayırlı olsun. Artık amatör balıkçılar gönüllerince burada balık tutabilir” dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, balıkçılarla yaptığı görüşmenin ardından iskelede bağlı bulunan yeni deniz otobüsünde incelemelerde bulundu. GESTAŞ A.Ş. tarafından Güney Kore’den satın alınan 40 metre uzunluğundaki deniz otobüsünde incelemelerde bulunan Yıldırım, yeni deniz otobüsü alınması talimatını da verdi. Yıldırım, seçim bürosunu ziyaret ettikten sonra esnafla bir araya geldi.

İHA

Yorumlar...
 • avni tozar
  05/03/2010 22:23

  ÇANAKKALE YAPTIGINIZ HİZMETLER,KALICIHALKA HİZMETTİR.AVNİ TOZAR GELİBOLU

 • adil eşen
  10/03/2009 20:34

  iL öZEL iDARESİ REKLAM YAPMAZ SADECE HİZMET VERİR UNUTMAYIN.TAKDİR HALKINDIR. BİR BİLEN OLARAK YAZDIM BUNLARI ARAŞTIRIN............!

 • adil eşen
  10/03/2009 20:08

  havaalanı hizmetleri için il özel idaresi iştiraki gestaşın sessizve derinden çanakkalem için servis otosu verdiğini ve para almadığını kaç kişi bilihyor.İlimiz Özel İdaresini ve iştiraki olan GESTAŞ'I candan kutluyorum

 • adil eşen
  10/03/2009 20:09

  çanakkaelem için hayırlı olmasını diliyorum.Ülkemin en sakin ili dilerim böyle kalır.Kimin katkısı varsa Başta bildiğim İl Özel İdaresi ilimizn en sessiz ama en aktif idaresi onları kutluyorum.Hiç relam yapmadan hizmet veriyorlar helal olsun adamlara ve ekiplerine.HEPSİNİ ÖPÜYOR VE KUTLUYORUM.dİLERİM TÜM KURULUŞLAR BÖYLE VE REKLAMSIZ ÇALIŞIR.DEVLET DAİRESİ BÖYLE OLUR. İZLEMEYE DEVAM EDİN BAKIN DAHA NELER YAPACAKLAR SESSİZ VE DERİNDEN.YAKINDA ÇANAKKALEYİ HİZMETE DOYURACAKLAR ARAŞTIRIN BAKALIM ALTINDAN KİMLER ÇKIKACAK.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir