Ülgür Gökhan: “Çocuklar Hepimizin Ortak Sorumluluğudur”

Ülgür Gökhan: “Çocuklar Hepimizin Ortak Sorumluluğudur”
19 Kasım 2013

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 19 Kasım Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü ve 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkanı Gökhan’ın mesjaında şu ifadelere yer verildi:

Yaşam koşullarının gittikçe güçleştiği günümüzde; yoksunluk, yoksulluk, işsizlik ve bunun sonucunda oluşan şiddet ortamından en büyük zararı maalesef kadınlarımız ve çocuklarımız görmektedir.
Gözümüzden sakınıp, üzerine titrediğimiz, yaşam amacımız çocuklarımız ise bu olumsuzluklardan en çok etkilenen, en büyük yaraları alan kesimdir. Çünkü toplumun en savunmasız, en korunmaya muhtaç, en fazla risk altında bulunan gruplarıdır çocuklar.
Yeryüzünde her hangi bir yerinde dünyaya gelmiş her çocuk hepimizin ortak sorumluluğudur. Yeterli beslenemediği için kaybedilen bir bebeğin, eğitim olanaklarını kullanamayan bir kız çocuğunun, şiddet gören, çalıştırılan, çocuk yaşta evlendirilip anne olan her bir kız çocuğunun vebali tüm insanlığındır.
Çocuklarımızın haklarını öğrenerek, kullanarak, savunarak yetişkinlik yolunda atacağı sağlam adımlar daha yaşanılır bir dünyanın, daha aydınlık bir geleceğin temellerini oluşturacaktır.
Bizler bu yolda uzun yıllardır, Sosyal Yaşam Evlerimizde özellikle kadının insan hakları, çocuk hakları, çocuğa karşı her türlü istismarı önlemek adına uzmanlar aracılığıyla ailelerle el ele çalışmalar yapmakta, bu yolla anne-baba ve çocuğu birlikte eğiterek aile kavramının önemini ve değerini pekiştirmeye çalışmaktayız.
Bu duygu ve düşüncelerle; “19 Kasım Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü” ve “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü”nde her çocuğun sağlık, güvenlik, eğitim, bakım gibi haklardan koşulsuz ve eşit olarak faydalanması temennisiyle, çocuklarımızın bu anlamlı günlerini kutluyor, sevgilerimi sunuyorum.

Ülgür GÖKHAN
Belediye Başkanı

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir