Ülgür Gökhan: “Kazdağları’ndaki Doğa Katliamına Ses Çıkarmayan Şeytandır”

01 Mart 2013

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Kazdağları’nda bir doğa katliamı yaşanıyor. Buna ses çıkarmayan şeytandır. Şeytanla işbirliği yapmayacağız” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Çevre Platformu Sözcüsü Hicri Nalbant ve platform üyeleri, Kazdağları için Belediye Meclis Salonu’nda buluştu. Kazdağları bölgesindeki altın madenciliği ve termik santral kurma girişimlerine karşı verilen mücadelede kullanılmak üzere yeni bastırılan afişler tanıtıldı. Üzerinde ‘Madein Çanakkale’ yazılı afişte Çanakkale bölgesinde yetişen ürünlerden örneklerin olduğu görüldü. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kazdağları konusunda devletin ve siyasetin her kademesini uyardıklarını ancak tepki alamadıklarını belirterek, “Uyardık uyardık olmadı. Bari ‘gözlerine sokalım’ dedik ve broşürler hazırladık. Bunlardan 50 bin adet bastırdık. Yetmezse daha da bastırırız. Bunları her yere göndereceğiz” diye konuştu.

Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, hiçbir şeyden korkmadığını ve bu mücadeleye katkı vermeye devam edeceğini belirtti. Toprakları korumaya and içtiğini söyleyen Başkan Gökhan şöyle devam etti: “Çanakkale’yi Çanakkale yapan değerlerimiz, suyumuz, toprağımız, havamız için mücadele ediyoruz. Aynı endişeleri paylaşıyoruz. Bizim bir talebimiz yok. Biz sadece bize, insanlığa ait olanı korumak istiyoruz. Bunu korumak hepimizin görevidir. İnsan olan herkesin görevi. Çünkü bu bir doğa katliamıdır. Bunun sonucu doğa katliamına gider. Buna ses çıkarmayan şeytandır. Şeytanla işbirliği yapmayacağız. İnsanlıktan yana olacağız. Kul hakkını yedirmeyeceğiz. Doğamıza ve dünyamıza sahip çıkacak ki, yarın hem topluma karşı hem Allah’a karşı bunun hesabını verebilelim. Ben anlayanların diliyle konuşuyorum. Onun için bu noktada bugüne kadar buna ses vermemiş olan gerek hükümet, gerek kamu, gerek iş hayatı, gerekse milletvekili kanadından olanları hiç yokmuş gibi varsayarak arkasını dönüp gidenleri bir kez daha uyarıyoruz. Karşıda bir tepki, savunma yok. Sadece insanları kandırmaya, ikna etmeye yönelik desteklerle yanlarına çekme çalışmaları var. Ben de diyorum ki, bilim adamları gelsin bir anlatsın. Zararının olmayacağını. Biz de bilelim. Biz bir şeyi savunuyoruz. Meclise davet ettim. Teşrif etmediler. Kazdağları’na gidiyoruz ve görüyoruz. Buraları görmemiş olanlar gittikleri zaman vicdanları sızlayacaktır. Ben en son Karaköy’e gittim. Resmen gözlerim yaşardı. Düşündüm, buraları talan olacak diye. Bölgeyi görünce bunun bir vahşet olduğunu hissediyorsunuz. Ama biz doğamızı koruyacağız. Ürünlerimizin sürdürülebilir biçimde üretilmesini sağlayacağız. Milyonlarca yıl önce bu Kazdağları vardı. Bundan sonra da yıllar boyunca var olması için bütün mücadelemizi yapacağız.”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kamuoyunu aydınlatma adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yazı yazarak, Ağıdağı, Kirazlı ve Kazdağları Milli Parkı dışında bulunan altın madeni arama ve işletme ruhsatı alan şahıs ve firmaların listesini talep ettiklerini, ancak bunların kendilerine para karşılığı verilebileceğinin söylendiğini anlattı. Başkan Gökhan, daha önce bir kez listeyi talep ettiklerini ve aldıklarını, o zaman feryat edince şimdi kendilerini caydırmak için para istendiğini belirterek, “Yazımıza gelen cevapta, ‘Genel Müdürlüğümüzce verilen ruhsatların bulunduğu alanların bilgileri, Genel Müdürlüğümüzde bilgi sorgulaması yapacak kişinin bizzat talebi ve sorgulama ücretinin yatırılması halinde üçüncü şahıslara verilebilmektedir.’ deniyor. Bu kez bedava vermiyorlar. Her ruhsat alanı için 65 TL sorgulama ücreti alınmakta olup, 5 erişim numarasından fazla alanlar için ise ek olarak her erişim başına 13 TL sorgulama ücreti talep edilmektedir. Trilyon desen yine vereceğim parayı, yine isteyeceğim senden o listeyi. Ayıplarını tek tek ortaya çıkaracağız. Cebimden vereceğim parayı yine vereceğim. İsteyeceğiz ve foyalarını ortaya koyacağız. Ayıptır. Bir kamu kurumu senden bir bilgi istiyor. Değerli Genel Müdür Yardımcısı. Bu bilgiyi ben değil, Çanakkale Belediyesi, yani Çanakkale halkı istiyor. Talep ediyor kimlere peşkeş çekiyor bu alanları. Bilmek istiyor. Kimler bu doğayı tahrip etme niyetinde bilmek istiyor. Onun için bulacağız, bileceğiz ve mücadelemize devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir