Ülgür Gökhan Kentte Devam Eden Çalışmaları Basın Mensupları ile Paylaştı

Ülgür Gökhan Kentte Devam Eden Çalışmaları Basın Mensupları ile Paylaştı
20 Kasım 2012

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan kentte devam eden çalışmaları düzenlediği gezi ile basın mensupları ile paylaştı.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan barış piknik alanı, Esenler çevre yolu, atıksu arıtma tesisi, seramik müzesi, iskele meydanı, zafer meydanı kentsel düzenleme projesi, İnönü köprüsü, Sarıçay rıhtım ve DSİ önü kıyı bandı, barış kordonu, spor salonu ve tenis kortu, ağır ve orta engelliler rehabilitasyon merkezinde devam eden çalışmaları basın mensupları ile paylaştı.

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen gezi kapsamında ilk olarak Esenler Mahallesinde Barış Piknik Alanı incelendi. Burada piknik alanı ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan alanın 14 dönüm olduğunu belirterek; “Bu alanı güzelce temizledik. Zaten ağaçlıktı. Banklar kondu. Işıklandırması şuanda yapılacak. Çalışmalar devam ediyor. Vahit Tuna Anadolu Lisesine kadar da bu alanı spor alanı yapacağız. Tenis korduyla, basket sahasıyla, diğer parkurlarıyla ağaçlandırılıp burayı düzene sokacağız. Onu ilkbahara doğru yapacağız. Planlamasını yapıp, projelendirilip bu alanı da parka katmış olacağız. Dolayısıyla iki alan toplam 25 bin metrekarede halkın kullanımına sunmuş olacağız” dedi.

Esenler çevre yolu hazırlanıyor
İnceleme turu kapsamında Esenler çevre yolu hakkında da bilgi veren Başkan Gökhan; “Kamyonlar buraya gelirken bu yolu kullanacaklar. Buradaki bütün terkleri bu tarla sahiplerinin rızasıyla aldık. Hepsi rıza gösterdi. Tabi onlarında tarlaları arsa oldu. Dolayısıyla karşılıklı bir menfaat söz konusu yarattık. Burada bir kavşak yapacağız. Burada Çan’a yada Bursa’ya gitmek istediğiniz zaman kavşaktan dönülecek” diye konuştu.

Atıksu arıtma yükseliyor
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan inceleme turu kapsamında Atık su arıtma tesisi inşaatında da basın mensuplarına bilgi verdi. Atıksu arıtma inşaatının hızla ilerlediğini dile getiren Gökhan; “Arıtma tesisimizin kapasitesi 145 bin kişiliktir. Tesisin sözleşme bedeli 19 milyon 942 bin TL’dir. İşin süresi 600 gün yapım inşaatı ve 365 gün işletme olmak üzere toplam 965 gündür. İş bitiş tarihi imalat ve montaj işleri bakımından 18 Mart 2014, tesisin işletilmesi bakımından ise 18 Mart 2015’dir. Şuanda zemin iyileştirilmesinde %55, demirsiz ve demirli betonda %16, kalıp işlerinde %17, kanalizasyon ve kolektör hatlarında %33’lük bir bitirme oranı yakalandı” şeklinde konuştu.

Seramik müzesi 23 Ocak’da bitiyor
Gezi kapsamında basın mensupları ile birlikte seramik müzesini de gezen Başkan Gökhan; “Kentin önemli bir kültür mirası olan Çanakkale Seramiklerinin kentliyle buluşması ve bu amaca uygun tescilli bir mekânda sergilenmesi amacıyla “Seramik Müzesi” olarak fonksiyonlandırılan bu alan, Cevatpaşa Mahallesi Kaya Sokak’ta konumlanmaktadır. Çanakkale Boğaz Komutanlığı’na tahsisli ve yapılan protokol sonucu kullanım hakkı Belediyemize devredilen tescilli eski eser taşınmazın; Seramik Müzesi ve Atölyesi olarak kullanılmak üzere bakım ve restorasyonu Belediyemizce yapıldı. Çalışmalarda son aşamaya gelinde ve 23 Ocak’da müzenin bitirilmesi planlanıyor” dedi.

“Zafer Meydanını çarşı ile bütünleştireceğiz”
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan gezi turu kapsamında Zafer Meydanında yapılan çalışmalar da yerinde anlattı. Gökhan Zafer Meydanı kentsel düzenleme projesinin önemine değinerek; “Burada bir kafemiz olacak. Burada belediyemizin iki yeri var. Ece Ayhan Evi olarak biri yapılacak. Onun kafesi buraya hizmet verecek. Bir tane Ece Ayhan heykeli bu alana yerleştirilecek. Bu alana sadece acil durumlar için araç girebilecek. Sadece burası yapılmıyor. Çimenlik Kalesinden bu yana altyapı tamamlandı. 1717 metre altyapı yaptık. Bu altyapı bittiği için üst yapı yapılıyor. Sonuçta hepsi burada birleşecek. Bu mahallenin her yeri iyileşmiş olacak. Buradaki amaç çarşı ile buranın bütünleşmesidir” diye konuştu. Gökhan inceleme gezisi kapsamında Sarıçay rıhtım ve DSİ önü kıyı bandı, barış kordonu, spor salonu ve tenis kortu, ağır ve orta engelliler rehabilitasyon merkezinde devam eden çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir