Ülgür Gökhan: “Örnek Gösterilecek, Yaşayan Bir Belediye Hizmet Binası Yapmalıyız…”

12 Haziran 2012

Çanakkale Merkez Belediyesi Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Ulusal Mimari ve Çevre Düzenleme Projesi Yarışması Çalıştayı Truva Otel’de gerçekleştirildi.

Çanakkale Belediyesi çalışanları ve alanında uzman akademisyenlerin bir araya gelerek Çanakkale Merkez Belediyesi Hizmet Binası ve Çevre Düzenlemesi’ni tartıştığı çalıştaya, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Albayrak, Belediye Meclis Üyeleri, Prof. Dr. Ülkü Altınoluk, Özel Maltepe Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Emre Aysu, Özel Okan Üniversitesi Mimarlık Bölüm Dalı Başkanı Prof. Dr. Harun Batırbaygil, Yüksek Mimar Bünyamin Derman, Mimar İsmail Erten, ilgili sivil toplum kuruluşları, Çanakkale Belediyesi birim müdürleri ve ilgili personel katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Belediyesi’nin yeni hizmet binası ve kültür merkezi’nin tartışılması gerektiğini ve bu çalıştayın gerçekleştirilmesinden mutluluk duyduğunu ifade etti. Gökhan; “Çanakkale’de yapılacak her yatırımın tartışılması gerektiğini savunduk ve kentlinin konu hakkında konuşmasını sağladık. Şimdi de yeni otogarın faaliyete geçmesinin ardından eski otogar alanında Çanakkale Belediyesi Hizmet Binası ve Kültür Merkezi yapımının tartışılması için bu gün buradayız. Farklı bir Belediye Binası yapmak zorundayız. Bunu gerçekleştirebilmemiz için katılımcıların önerileri çok önemli. Çanakkale turizm ve üniversite kenti olacak ise Belediye Hizmet Binası’nın yanında bir kültür merkezine, hatta büyük bir kongre merkezine ihtiyaç var. Biz tüm Çanakkalelilerin övüneceği, örnek gösterilecek, yaşayan bir bina yapmalıyız.” dedi.

Çalıştayda Çanakkale Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Özleyiş Çetin belediye binası ihtiyacını kentliler ve personel açısından değerlendirerek bugüne kadar gelinen durum ve yapılan hazırlıklardan bahsetti. Çetin, yapılacak olan binanın belediyenin tüm hizmet birimlerini içerisinde barındıracağını böylelikle kentli ve personeller için daha kolay bir işleyiş gerçekleştirileceğini belirtti; “Yapılan çalışmada öncelikle hizmet birimlerimiz ihtiyaçlarını ve gerekli metrekareyi kendileri belirleyerek bizlere sundular. Yapılan hesaplamalara göre yaklaşık 4500-5000 m2 gibi bir alan ihtiyacı ortaya çıktı. Ortak çalışma alanlarını da düşündüğümüzde öngörümüz 5000-7000 m2 arasında ve 250-300 bin kişiye hizmet verebilecek belediye binası oluşturmayı hedefledik. Bunlar, bu toplantıdaki görüşler ve uzmanların önerileri ile de daha doğru hale geleceklerdir” dedi.

Şehir Plancısı M. Kemal Albayrak ise, yapılması planlanan yeni hizmet binası ve Kültür Merkezi’nin kurulacağı alana ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. Albayrak, “Mevcutta belediye hizmetleri ana hizmet binasına ilave olarak, aynı alan içerisinde eski otogar binası ve Sarıçaya cepheli ek hizmet binası gibi farklı alanlarda olmak üzere, şehir içerisinde yayılmış merkezlerde yürütülmekte olup, farklı merkezlerde hizmetlerin yürütülmesinin çeşitli sorunlara yol açtığı tespit edilmiştir. Hizmetlerin tek merkezden yürütülmesi ve denetlenmesine imkan vermek amacıyla, idarenin gerekli bütün fonksiyonlarının bu alanda toplanmasının uygun olacağı düşünülmektedir. Bu nedenle İsmetpaşa Mahallesi’nde Atatürk Caddesi ile Demircioğlu Caddesi’nin kesişim noktasında yer alan belediye ana hizmet binası ve eski otogar tesislerinin bulunduğu toplamda 13.241 m2‘lik bir alanı kapsayan bu alanın yeni otobüs terminali projesinin de hayata geçirilmesiyle ne şekilde değerlendirileceği gündeme gelmiştir. 2011 Yılı Ağustos ayı Kent Konseyinde yapılan sunum ve değerlendirme sonucunda bu alanın “Yerel Yönetim Tesisleri ve Kültür Merkezi Alanı” olması yönünde fikir birliğine varılmıştır. 9 Eylül 2011 tarihinde Belediye Meclis Kararı ile bu alanın “Yerel Yönetim Tesisleri ve Kültür Merkezi Alanı” olarak uygulama imar plan tadilatı onaylanmıştır.”dedi.

Çalıştay, katılımcıların ve jüri üyelerinin yapılacak olan Çanakkale Belediyesi Hizmet Binası ve Kültür Merkezi ile ilgili görüş ve önerilerinin masaya yatırılması ve tartışılması ile devam etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir