“Ülkemizde Hekime Yönelik Baskı Uygulamaları Çanakkale’de İşkenceye Dönüştü”

06 Haziran 2014

Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından ilçe devlet hastanelerindeki geçici görevlendirmeler ve acil nöbetleri hakkında yapılan yazılı açıklamada “Son yıllarda ülkemizde hekime yönelik baskı uygulamaları Çanakkale İli özelinde işkenceye dönüşmüştür” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Son yıllarda ülkemizde hekime yönelik baskı uygulamaları Çanakkale İli özelinde işkenceye dönüşmüştür.
Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ve İlimiz diğer sağlık yöneticileri ile yapılan sayısız görüşmede hiçbir olumlu sonuç alınamamış, aksine sorun hızla kangrene dönüşmüştür.
Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, iktidarın açık beceriksizliği sonucu, ilçe hastanelerini
kapanma aşamasına getirecek kadar büyümüş hekim açığını yama ve pansuman tedbirlerle kapatabilmek için bütün enerjisini harcamaktadır.
Kadro ve en temel aletin bulunmadığı
Örneğin “Göz polikliniğinde Oftalmoskop gibi” hastanelere, Beyin Cerrahi, Göz, Nöroloji, KBB, Cilt ve diğer branşların uzman hekimleri cezalandırılmak amacı ile yasalara, yönetmeliklere aykırı olarak aylık görevlendirmeler yapılmaktadır.
Bu görevlendirmeler yasalara aykırı olduğu gibi, son derece hoyrat ve saygısızca, hekim mesai saatleri dışında evinden çağırılarak imzalatılmaktadır.
Hekimin çalıştığı hastanedeki hasta randevuları, ameliyat randevuları, ameliyat edilmiş hastaların bakımları, hekimin aile problemleri, sosyal ekonomik problemleri dikkate alınmadan yapılmaktadır.
İlimizde sağlık uygulamalarında, çok başlılık nedeni ile ileriye yönelik, mantıklı hiçbir adım atılamamakta, yöneticilerimiz el birliği ile sağlığı içinden çıkılmaz hale getirmek için Sağlık Bakanı ile yarışmaktadırlar.
Çanakkale Merkez Hastanede merkezden, köyden, ilçelerden gelen hastalar muayene için doktor bulamazken uzman hekimler İlçe hastanelerinde 10-15 kişi muayene ederek ve hiç ameliyat yapmadan gününü geçirmektedirler.
Çanakkale Devlet Hastanesinde randevu sıkıntısının bu usulsüz görevlendirmelerden kaynaklandığını halkımızın bilgisine sunarız.
İlçe Hastanelerinde acil servislerde, kalp hastalarına göz, cilt, kbb, fizik tedavi ve diğer alakasız branşlar müdahale etmeye zorlanmaktadırlar. Hekimler yasal haklarını kullanmaktan ve yasa dışı uygulamaları yargıya taşımaktan vazgeçmeyeceklerdir. Bütün usulsüzlüklerin hesabını hukuk önünde vermekten kaçamayacaklarını, unutmamaları gerektiğini bir kez daha hatırlatırız.

Bu konuda halkımızı duyarlı olmaya,
Sağlık Bakanı’nın Çanakkale de 2014’te yaşanan Sağlık Dramını çözmeye,
Çanakkale’de sağlık yöneticilerini bu ülkenin yasalarına uymaya,
Sayın Çanakkale Valisini olaya el koymaya davet ediyoruz.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir