Ulusal Hububat Konseyi Çanakkale Ticaret Borsası’nda Toplanacak

Ulusal Hububat Konseyi Çanakkale Ticaret Borsası’nda Toplanacak
13 Eylül 2013

Ülkemizin tarım sektörünün önemli bir düşünce ve meslek kuruluşlarından biri olan Ulusal Hububat Konseyi 3’ncü Olağan Genel Kurul Toplantısı geçtiğimiz günlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Eskişehir Yolundaki tesislerinde yapıldı. Toplantıya Çanakkale’yi temsilen Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Salamon Halyo ve Meclis Üyesi Necmi Yıldırım katıldı.

Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Yetkilileri, Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Kurul Üyeleri, Denetleme Kurulu Üyeleri ve Araştırma Danışma Kurulu üyelerinin katıldığı toplantının en önemli gündemi Hububat Konseyi’nin faaliyetleri, ülkemizdeki son dönemde tarım sektöründeki gelişmeler, sağlıklı hububat üretimi, taşıması ve depolamasıydı. Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Salamon Halyo gündemin en ağırlıklı maddesinin hububat sektöründeki, özellikle tarımsal ürünlerdeki maliyetler, dünyada son dönemde olan talep GDO’suz üretim olduğu yönünde tüm ihracat pazarlarına tanıtım yapılması gerektiğini ifade etti. Halyo sözlerinin devamında, “Ulusal Hububat Konseyi’mizin ihracat için, tanıtım için, dış pazarlara açılma ve entegre olabilmek için Dünya Hububat Konseyi’ne üye olması gerektiği üzerinde duruldu ve bu yönde tavsiye kararı alındı” dedi.

Halyo toplantıda ayrıca kaliteli ve sürdürülebilir buğday üretimi için havza bazlı üretim, üretim planlaması ve tahıl destekleri, tarımsal destekler konularında da çalışmalar yapılması gerektiğini, özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde sulanan alanlarda hububattan baharlık ürünlere bir kayış olduğunun dile getirildiğini ifade etti. Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Halyo, Borsa meslek komitelerinin, üyelerinin sorunlarını hem ulusal hem de uluslararası anlamda iletmek ve çözüm önerleri geliştirmek için Ulusal Hububat Konseyine Ulusal Pamuk Konseyine, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyine üye olduklarını, bakanlıklara görüş belirttiklerini ifade etti. Halyo, “Bu çalışmamız esasen ilimiz için bir lobi faaliyetidir. Bir tanıtım faaliyetidir. İlimizin üreticilerinin sesini ve sorunlarını duyurma faaliyetidir” dedi.

Hububat Konseyinin Genel Kurulunda bu defa Çanakkale için çok önemli bir karar alındığını ifade eden Halyo, konseyin yürütme organı olan yönetim kurulunun önümüzdeki günlerde ekim ayında Borsamızın ev sahipliğinde yapılacağını ifade etti. Halyo; “Son yıllarda Çanakkale Ticaret Borsası’nda önemli toplantılara, önemli faaliyetlere, uluslararası çalışmalara ev sahipliği yapmaya başladık. Konseyin yönetim kurulunu Çanakkale’de toplaması ilimiz için önemli bir adım. Önemli bir açılım. Çok yararlı bir tanıtım olacaktır. İlimizin hem tarım potansiyelinin hem de turizme destek veren tarım potansiyelinin tanıtımına önemli bir katkı sağlayacaktır” dedi.

Son olarak Halyo, “Borsamız bu tür lobi ve organizasyon çalışmaları ile ilimizin, ürünlerimizin, markalarımızın, firmalarımızın dünya ölçeğinde tanıtımı ve potansiyelinin gelişimi için önemli birer adım olmaktadır. Bu tür organizasyon ve çalışmalarımızı geliştirmeye ve ilimizi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir