“Uluslararası Gelibolu Sempozyumu” Düzenlenecek

“Uluslararası Gelibolu Sempozyumu” Düzenlenecek
17 Ocak 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Tarih Bölümü tarafından 09-10 Mayıs 2013 tarihlerinde “Uluslararası Gelibolu Sempozyumu” düzenlenecek.

Gelibolu’nun sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel tarihimize yapmış olduğu katkıların üzerinde durulması amaçlanan sempozyum kapsamında başta edebiyat, tarih, sanat tarihi, tasavvuf ve arkeoloji olmak üzere her alanda Gelibolu’ya ya da Gelibolu’dan yetişen değerlere ilişkin çalışmaları olan yurtiçi ve yurtdışından pek çok araştırmacının sempozyumda bildiri sunmaları için davet edildiği bildirildi.

Uluslararası Gelibolu Sempozyumu’nun amaç ve çerçevesi şöyle ifade ediliyor;

“Bugünkü Gelibolu ilçesi, başta Piri Reis, Gelibolulu Mustafa Ali ve Yazıcızadeler olmak üzere, Türk tarih ve kültürüne damga vurmuş önemli şahsiyetlerin yetiştiği bir yer olmasının yanı sıra Bizans İmparatorluğu’ndan antik dönemlere kadar giden zengin bir tarihe ve kültürel mirasa da sahiptir. Bu zenginliği ve mirası fark eden UNESCO’nun, Piri Reis’in Haritası’nın 500. yılı münasebetiyle 2013’ü “Piri Reis Yılı” ilan etmesi, Doğu ve Batı medeniyetlerinin kesişme noktalarından biri olan Gelibolu’nun tarihsel ve kültürel öneminin tüm dünya tarafından da fark edilmesine vesile olacaktır. Bu bağlamda, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Çanakkale Valiliği’nin ortak girişimiyle T.C. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen’in himayelerinde gerçekleştirilecek olan uluslararası bir sempozyumla Gelibolu’nun sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel tarihimize yapmış olduğu katkılar üzerinde durulacak ve bu ilçemizin önemi bir kez daha ortaya konacaktır. Bu kapsamda; başta edebiyat, tarih, sanat tarihi, tasavvuf ve arkeoloji olmak üzere her alanda Gelibolu’ya ya da Gelibolu’dan yetişen değerlere ilişkin çalışmaları olan yurtiçi ve yurtdışından pek çok araştırmacı, sempozyumda bildiri sunmaları için davet edilmiştir. Tabii ki bu çağrılı araştırmacıların dışında bizim tespit ve davet edemediğimiz ve sempozyuma katkı sağlamak isteyen tüm Gelibolu uzmanı araştırmacıların da programımıza ister bildirileriyle isterse dinleyici olarak katılımlarını bekliyoruz.”

Uluslararası Gelibolu Sempozyumu’nun Düzenleme Kurulu Prof. Dr. Mustafa İsen (Düzenleme Kurulu Başkanı), Prof. Dr. Ramazan Gülendam, Doç. Dr. Mehmet Fatih Yavuz ve Yrd. Doç. Dr. Ferudun Hakan Özkan’dan oluşurken; Bilim Kurulu ise Prof. Dr. Mustafa İsen, Prof. Dr. İsmail Hakkı Aksoyak, Prof. Dr. Ramazan Gülendam, Prof. Dr. Abdullah Uçman, Prof. Dr. Cihan Okuyucu, Prof. Dr. Mehmet Şeker, Prof. Dr. İdris Bostan, Prof. Dr. Feridun Emecen, Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Prof. Dr. Ekrem Işın, Prof. Dr. Aynur Koçak, Doç. Dr. Mehmet Fatih Yavuz, Doç. Dr. Gülgün Yazıcı, Doç. Dr. Ömer Çakır ve Doç. Dr. Rüstem Arslan’dan oluşuyor.

Sempozyum hakkında ayrıntılı bilgi http://gelibolusempozyumu.comu.edu.tr internet sayfasından edinilebilir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir