Uluslararası Satranç Yarışmasında Altın Ödülleri Sahiplerini Buldu

22 Aralık 2014

Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği’nin (CUODER) Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında yürüttüğü “Gençler El Ele Aydınlık Geleceğe” isimli proje kapsamında Uluslararası Satranç Turnuvası 20-21 Aralık 2014 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Çanakkale’de öğrenim gören Uluslararası Misafir Öğrenciler ve Türk öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Uluslararası Satranç Turnuvasında 20 Aralık cumartesi günü ülke birincilerini belirlemek için karşılaşmalar yapıldı. Çok çekişmeli ve çetin geçen karşılaşmaların ardından ülke birincileri tespit edildi.

Heyecanlı ve zorlu etaplarda öğrenciler birbirinden zevkli maçlar çıkardılar. Yarışmanın hemen akabinde düzenlenen ödül törenine Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Erdal Doğancı ve Murat Büyük Eğitim Bir Sen Çanakkale Şube Başkanı Numan Yaşar ve yönetim kurulu üyeleri Recep Yonar, Resul Can, Erhan Çelik ve öğrenciler katıldılar. Eleme usulüne göre yapılan müsabakalarda birinci olan Moğolistanlı misafir öğrenci Javkhlan M. Jay Erdenebayar Cumhuriyet altını kazandı. İkinci olan Azerbaycanlı misafir öğrencimiz Musa Piri yarım altın , Suriyeli misafir öğrenci Yamen Al Zoubi çeyrek altın kazandılar. Dereceye giren misafir öğrencilere altın ödülünün yanı sıra yarışmanın anısına Plaket ve kitap hediye edildi.

Uluslararası Satranç Turnuvası programı hakkında bilgi veren Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ahmet Arıcan, “Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın proje desteği ile gerçekleştirdikleri Satranç Turnuvasını Türk ve misafir öğrencilerimizin birbirleriyle tanışıp kaynaşmaları için uygun ortam oluşturulması açısından ve dünyanın farklı coğrafyalarından Çanakkale’ye gelen farklı kültürlere sahip öğrencilerin birbirleriyle centilmence ve spor ahlakına uygun olarak mücadele edebilmelerine imkan oluşturması açısından önemli görüyoruz. Misafir öğrencilerimizin yaşadıkları uyum sorunlarının aşılabilmeleri, sosyalleşebilmeleri ve kişisel gelişimlerini tamamlayabilmeleri açısından bu tür programları çok önemsiyoruz, bunun için Uluslararası Satranç Turnuvasını organize ettik.” diye ifade etti.

Turnuvaya katılan öğrenciler ise heyecanlı, zorlu ve çetin müsabakaların yaşandığı turnuva boyunca keyifli iki gün geçirdiklerini ifade ettiler. Öğrenciler kendilerine bu fırsatı sunan Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği’ne, Gençlik ve Spor Bakanlığına ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkürlerini ifade ettiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir