Uluslararası Yaşlanan İnsan ve Toplum Konferansı Düzenlendi

Uluslararası Yaşlanan İnsan ve Toplum Konferansı Düzenlendi
06 Mayıs 2014

Çanakkale Belediyesi’nin 65 yaş üzeri kentlilerin sosyalleşmesi ve verimli zaman geçirmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Altın Yıllar Yaşam Merkezi tarafından düzenlenen Uluslararası Yaşlanan İnsan ve Toplum Konferansı 3 Mayıs Cumartesi günü Çimenlik Kalesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kıdemli hemşerilerimizin sorun ve ihtiyaçlarına dikkat çekmek, Çanakkale’de yapılmakta olan gerontolojik çalışmaların uluslararası düzeyde bilinilirliğini sağlamak ve farklı ülkelerdeki uygulamaların paylaşımı için düzenlenen konferans, ÇOMÜ Felsefe Bölümü Araştırma Görevlisi Övünç Cengiz Moderatörlüğünde ve Avustralya Melbourne Üniversitesi Gerontoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Terence Seedsman, Japonya Tokyo Üniversitesi Gerontoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Hisao Osada, Antalya Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü’nden Prof. Dr. İsmail Tufan, Antalya Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü’nden Dr. İkuko Murakami ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Doç Dr. Cumhur Aslan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş ve çok sayıda katılımcının bulunduğu konferansta bir konuşma yapan Başkan Vekili Celal Karakaş, Çanakkale’nin Türkiye’nin en yaşlı illerinden biri olduğuna dikkat çekerken, bu konuda Çanakkale Belediyesi’nin Altın Yıllar Yaşam Merkezi ile 65 yaş üzeri kentlilere yönelik önemli bir alan yarattığını söyledi. Karakaş, yaşlanma ile birlikte pek çok sorunun da beraberinde geldiğini belirterek, bu tür konferanslar ile birlikte çözüm yollarının araştırıldığını kaydetti.

Dünya ve Türkiye’deki örnekleri ile yaşlanma, yaşlılık ile birlikte gelen sorunlar, yaşlı bakımı konusunda palyatif ve hosbis bakım hakkında bilgiler, alzheimer ve güncel yaşlılık çalışmaları gibi pek çok konunun gündeme geldiği konferansta katılımcılarla geniş bir bilgi paylaşımı gerçekleştirildi. Konferansın sonunda ise katılımcılara Başkan Vekili Celal Karakaş tarafından plaket ve katılım belgeleri takdim edildi.

HEYETTEN BAŞKAN GÖKHAN’A ZİYARET
Öte yandan Uluslararası Yaşlanan İnsan ve Toplum Konferansı kapsamında Çanakkale’ye gelen Prof. Dr. Terence Seedsman, Dr. İkuko Murakami, Prof. Dr. İsmail Tufan ve Hamza Çınar, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret etti.

Nüfus bakımından yaşlanan bir coğrafyada bulunan Çanakkale’nin gerek Altın Yıllar Yaşam Merkezi gerekse bu Merkez kapsamında düzenlenen etkinlik ve aktiviteler ile yaşlılık ve beraberinde gelen sorunlara çözüm önerileri yaratmasını oldukça olumlu karşıladıklarını belirten heyet, desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a teşekkürlerini iletti. Başkan Gökhan da ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, ziyaret karşılıklı sohbetle devam etti.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir