UNESCO Genel Direktörü Matsuura Çanakkale’de

05 Kasım 2008

Dünya kültür mirası içinde yer alan Troia antik kentini gezmek üzere sabah saatlerinde havayolu ile Çanakkale’ye gelen UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura, ilk olarak valiliği ziyaret etti. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da katıldığı ziyarette Vali Orhan Kırlı ile bir görüşme yapan UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura, İstanbul’un 2010 yılında Avrupa kültür başkenti olmasına sevindiğini belirterek, “İstanbul dünyanın kültür başkenti olmayı hak etmektedir” dedi.

Konuşmasında İstanbul’un 2010 yılında Avrupa kültür başkenti olmasına sevindiğini belirten Koichiro Matsuura, “Kültür Bakanı’na da bu konudaki tebriklerimi ilettim. İstanbul dünyanın kültür başkenti olmayı hak etmektedir. İstanbul çok zengin bir tarihe sahip. Ayrıca geçmişte de birçok kültüre ev sahipliği yapmış bir yerleşim birimi. Onun dışında bugünün İstanbul’u barındırdığı tarihi mekanlar açısından da çok zengin bir kenttir. Bugün İstanbul’un nüfusu 12 milyona yaklaştı. Bu nüfuslu bir ilde bu kadar
zengin bir kültürel varlığı muhafaza etmek çok güç bir olaydır. Aynı şekilde camileri, sinagogları ve kiliseleri muhafaza etmek, aynı ilgiyi göstermek de güçtür. Bu açıdan İstanbul’da gösterilen çabanın çok yoğun bir uğraş gerektirdiğinin bilincindeyiz. Bizler İstanbul’a gösterilen duyarlılığı yakından izliyoruz. Dünya Kültürel Miras Komitesi, İstanbul’da yaşanan kültürel mirasın korunması açısından bir komite yolladı. Bir müddet sonra ikinci bir komite de gelecek. Bu da İstanbul konusundaki çabaların ne
denli yakından ilgi ile izlendiğinin bir kanıtıdır” dedi.

UNESCO Genel Direktörü, konuşmasında Troia antik kentine de değinerek, “Troia çok önemli bir mekandır. Ayrıca burası Dünya Kültür Mirası listesindedir. Çanakkale’de Troia’nın dışında çok sayıda tarihi zenginlikler var. Bu zenginliklerin de korunması için çaba gösterilmesi gerekir. Bu konuda Çanakkale toplumunun bu tarihi zenginliği korumakta en büyük duyarlılığı bizzat kendisinin göstermesi gerekir” dedi.

Vali Orhan Kırlı ise UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura’nın ziyaretini çok önemsediklerini belirterek, “Çünkü övündüğümüz Troia antik kenti ilimizin sınırları içerisinde bulunuyor. Dünyanın çok değerli bir eseri. Dünya ve Türk kültürünü ifade ediyor. Dolayısı ile bu yeri UNESCO Genel Direktörü’nün bizzat görmesi bizlere ayrıca gurur veriyor” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Orhan Kırlı ile UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura, birbirlerine günün anısına çeşitli hediyeler verdi. Koichiro Matsuura daha sonra Troia antik kentini gezerek yetkililerden bilgi aldı. Konuk UNESCO Genel Direktörü, öğleden sonra Çanakkale’den ayrılacak.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir