Üniversite Öğrencilerinden Sosyal Duyarlılık Örneği

16 Mart 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Bayramiç Meslek Yüksekokulu Kültür ve Sanat Topluluğu Başkanı Erhan Güden, Genç Girişimciler Topluluğu Başkanı Naciye Kurt ve Kültür ve Sanat Topluluğu Üyesi Caner Bilir, Bayramiç Milli Eğitim Müdürü Birol Çakır’ı ziyaret etti.

Ziyarette konuşma yapan topluluk başkanları, üniversite öğrencileri olarak sosyal sorumluluk projelerinin önemini bilen ve bunun farkında olan bir misyonu benimsediklerini belirttiler. “Milli Eğitim Bakanlığı’nın da ilköğretim kurumlarına yönelik olarak ilgili mevzuatında aldığı görevi istekle yapabilme, sorumluluk alabilme becerilerinin kazandırılmasına yönelik faaliyetler düzenlenilmesi istenilmektedir. Bu kapsamda bizler üniversite öğrencisi olarak bu projeyi geçen yıldan farklı olarak ilköğretim öğrencilerini de sürece katmayı düşünüyoruz. Ayrıca, Avrupa Parlementosu 2010 yılını sosyal dışlanma ile mücadele yılı olarak benimsemiştir. Ülkemiz Merkez Başkanlığı da bu yönde eğitimlerin düzenlenmesini organize etmiştir. Yaşam boyu öğrenmenin önemine değinilen bu toplantılarda, öğrenmenin sadece bir alanda değil, bilgiyi, yeteneği geliştirmek için hayatın her alanında üstlenilmesinin önemi üzerinde durmaktadır. Bu kapsamda kitap yardımı ve Türkmenli Köyü ilköğretim okulunda kütüphane kurulmasına yönelik olarak ilçemizde yaşayan vatandaşların bağışladıkları kitaplar dışında sorumluluğun ilköğretim öğrencilerine de taşınılmasını önemli buluyoruz. İlçemizdeki eğitim kurumlarında eğitim alan ilköğretim öğrencilerinin köydeki ilköğretim öğrencilerinin kitaplarla buluşmasını sağlamak üzere bir köprü oluşturulmasını istiyoruz. Buradan toplanan kitapları köy ilköğretim okuluna ulaştıracağız. Daha sonra ilçemiz yüksekokul öğrencilerinin oynayacağı tiyatrodan elde edilen kitapları ulaştıracağız. Vatandaşlar tiyatro izlemeye bilet yerine bir kitap alarak gelecekler. Toplanılan kitaplar hedeflenilen okula ulaştırılarak, resmi yetkililerinde katılacağı bir açılış gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” dediler.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Birol Çakır ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, geçen yıl Çırpılar köy ilköğretim okulunun kütüphanesine kavuşmasında desteği olan tüm ilgilileri kutlayarak, bu sene sürdürülecek projede yer alacak öğrencileri destekleyeceklerini ve projeye destek olacaklarını belirtti. Toplantıda bulunan Türkmenli köyü ilköğretim okulu müdürü Mustafa Şahin’de kütüphane kurulmasında gerekli desteği sağlayacaklarının altını çizdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir