Üniversite – Sanayi İşbirliği Girişimci Destek Programı Tanıtıldı

20 Kasım 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Teknopark ve TÜBİTAK TEYDEB ortaklığında düzenlenen TÜBİTAK- TEYDEB programı kapsamında, Üniversite Sanayi İşbirliğinin, Girişimciliğin, Yeni Destek Programlarının Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Terzioğlu Kampüsü Troia Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Toplantıya ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Teknopark Müdürü Prof. Dr. Akın Pala, Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkan Vekili Fatih Bilal Yülek, Ulaştırma, Savunma, Enerji ve Tekstil Teknolojileri Grubu Yür. Kom. Sekreteri İlker Keskinkılıç, kurum kuruluş temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşması yapan Teknopark Müdürü Prof. Dr. Akın Pala, ÇOMÜ Teknopark’ın gelişimi hakkında bilgiler vererek amaçlarının girişimci, iş kuran ve başkalarına iş imkânı sağlayan öğrenciler yetiştirmek olduğunu bu bağlamda Teknopark olarak çeşitli eğitimler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner ise TÜBİTAK sayesinde üniversitelerde bilim yapılabildiğini söyleyerek bu anlamda TÜBİTAK ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na teşekkür ettiğini bildirdi. ÇOMÜ’nün TÜBİTAK’tan en çok destek alan üniversitelerden biri olduğunun altını çizen Rektör Laçiner, böylece TÜBİTAK’ın çevre üniversitelere destek vermediği gibi bir algının pratikte kırılmış olduğunu söyledi.

Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkan Vekili Fatih Bilal Yülek, TEYDEB’in akademik camiadan çok firmalar tarafından tanındığını söyleyerek amaçlarının bilginin gerçek hayatta kullanılması için eğitimler vererek girişimciliği, inavosyon fikirlerin gerçek hayata geçmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

Ulaştırma, Savunma, Enerji ve Tekstil Teknolojileri Grubu Yür. Kom. Sekreteri İlker Keskinkılıç ise katılımcılara TEYDEB’in 1995 yılında kurulduğunu daha çok endüstriyel AR-GE’yi desteklediğini belirterek, desteklenen projelerin ne gibi aşamalardan geçerek desteklendiği konusunda bilgiler verdi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir