Üniversitelilerden Hastanede Eğitim Gören Çocuklara Eğitim

12 Mayıs 2009

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi 3. sınıf öğrencileri, Devlet Hastanesi’nde tedavi gören çocuklara derslerinden geri kalmamaları için eğitim veriyor.

Çanakkale Devlet Hastanesi Bahattin ve Huriye Demircioğlu ek binasında hasta çocuklara eğitim verilmesi amacıyla hazırlanan ünitenin açılışı, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir ve Başhekim Yardımcısı Dr. Enzar Töre’nin katılımı ile yapıldı. Rektör Akdemir, hastanede yatan çocukların psikolojik açıdan zor durumda kalabildikleri belirterek, “Rahatsızlıkları sebebiyle hastaneye gelen çocukların psikolojisi doğal olarak değişebiliyor. Bunu ortadan kaldırmak ve çocuklarımızı rehabilite ederek onların ortama uyum sağlamalarını gerçekleştirmek için açılan bu ünitenin yararlı olacağına inanıyorum” dedi.

ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Güven de hasta çocuklara ders verme projesinin fakültede okutulan, “Topluma Hizmet Uygulamaları” dersi kapsamında ele alındığını belirterek, “Bu kapsamda 3. sınıf öğrencilerimizden Ercan Pehlivan’ın “Eğitim Her Yerde” projesini Çanakkale Devlet Hastanesi’nde uygulamaya karar verdik. Yaptığımız girişimler sonunda Bahattin ve Huriye Demirciğlu ek binamızda açtığımız bu ünitede, hastanede tedavi gören çocukların eğitimlerini sağlıyoruz. Ellerinde serumlarla dahi buraya gelerek eğitim gören çocukların güler yüzü bizleri sevindiriyor. Bu projemizde 10 öğrencimiz dönüşümlü olarak görev yapıyor. Amacımız bu çalışmamızı devam ettirmek” diye konuştu.

Projenin mimarı Ercan Pehlivan ise çocukken hastaneye yattığında çok zorluklar yaşadığını anlatarak, “O yıllarda hastanede yine bu şekilde çocuklara eğitim veren bir birim vardı. Ben bunu burada da yapabileceğimizi düşünerek, “Eğitim Her Yerde” adı altında bir proje hazırladığımı hocalarımıza söyledim. Sonunda bu proje hayata geçti” dedi.

Bu arada hastanede çocukları tedavi gören aileler, uygulama sebebiyle yetkililere teşekkür etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir