Ünlü Klarnet Ustasına Büyük Vefasızlık

Ünlü Klarnet Ustasına Büyük Vefasızlık
25 Kasım 2010

Yıllarca birçok ünlü ses sanatçısının yanında klarnet çalan Aydın Çanakkaleli, memleketinde hayatını kaybetti. Ünlü klarnet ustasının cenazesinde hiçbir sanatçının bulunmaması ve çelenk gönderilmemesi dikkat çekti.

Yıllarca Zeki Müren, Bülent Ersoy, Muazzez Abacı ve Emel Sayın gibi ünlü isimlerin orkestrasında klarnet çalan Aydın Çanakkaleli (60), geçirdiği rahatsızlık sonucu evinde hayatını kaybetti. Emekli olduktan sonra yaşamını Çanakkale’de Fevzipaşa Mahallesi’ndeki evinde geçiren ünlülerin klarnet ustası, bir süre Çanakkale’de Ses ve Saz Sanatçılarını Yetiştirme, Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği’nin başkanlığını yapmıştı. En büyük hedefinin Çanakkale’de ses ve saz sanatçıları yetiştirme okulu açmak olduğunu belirten Aydın Çanakkaleli, bu konuda da valilik ve üniversiteye teklif götürmüştü.

Evli ve 4 çocuk babası olan Aydın Çanakkaleli için ikindi vakti Kurşunlu Camii’nde cenaze namazı kılındı. Cenazeye katılan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Aydın Çanakkaleli’nin önemli bir klarnet ustası olduğunu belirterek, “Aydın Çanakkaleli yıllarca bu kente önemli hizmetler vererek ilimizi şehir dışında da en iyi şekilde temsil etti. Sonunda Çanakkale’ye geri dönerek kendi topraklarında yaşamak istedi. Onu unutmayacağız” dedi. Başkan Gökhan, gazetecilerin yıllarca birlikte çalıştıkları sanatçıların bu son gününde klarnet ustasını hatırlamamalarını da müzisyenlerin bir kaderi olarak değerlendirerek, “Genelde müzisyenlerin hayatlarını kaybetmelerinin ardından bu tür manzaralar yaşanıyor. Bu onların kaderi” dedi.
Cenaze törenine katılan İstanbul Ses ve Saz Sanatçıları Dernek Başkanı Seyfettin Uras da Aydın Çanakkaleli’nin; Zeki Müren, Bülent Ersoy, Muazzez Abacı ve Emel Sayın gibi Türkiye’de birçok ünlü sanatçı ile çalıştığını belirterek, “O gerçek bir sanatçıydı. Yıllarca çok sayıda sanatçı ile çalıştı. Hastalığının ardından bu şekilde görülmek istemediği için evinde tedavisini sürdürüyordu. Ölümü çok ani oldu. Bir bakıma pek hazırlık da yapamadık. Beraber çalıştıkları sanatçıların bir kısmının bu sebeple haberi olmamış olabilir” dedi.

Aydın Çanakkale’nin cenazesi, daha önce ünlü bestekar Teoman Alpay’a kabri başında klarnet çaldığı eski mezarlıkta toprağa verildi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir