Uyku Sorunları Olanların Yeni Mekanı

11 Aralık 2015

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Uyku Laboratuvarı kuruldu.

Nöroloji Anabilim Dalı’na bağlı olarak kurulan laboratuvarda insan ömrünün üçte birinin geçirildiği uyku süreci ile ilgili rahatsızlıklar teşhis edilerek, hastalığın tedavisi için çalışmalar gerçekleştiriliyor.

2
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Uykusuzluğun birçok nedeni var. Bu nedenlerden bir kısmı genetik. Günde beş saat uyuyan bir kişiye baktığımızda ailesinin uyku düzenin de bu şekilde olduğunu görüyor isek buna yapabileceğimiz pek bir şey yoktur. Fakat bir de eklem rahatsızlığı, solunum yolu, kullanılan ilaçlar gibi ikincil nedenlerle ortaya çıkan uyku sorunları var ve bizim asıl araştırma amacımız da bu ikincil sebepler. Uykusuzluk yaşayan hastalarda öncelikle nedenin ne olduğunu ortaya koymak lazım. Bir ilaca bağlıysa o ilacı keseceksiniz, eğer bir eklem ağrısı varsa o eklem ağrısına müdahale edeceksiniz, tiroit hastalığı varsa tiroit hastalığını gidereceksiniz. Yani uykusuzluğun tedavisi sadece bir reçete yazarak olmuyor. Kişinin ilk önce hastalığını çok iyi bilmesi gerekiyor. Bazen psikolojik bir problemden dolayı rahatsızlık yaşanabiliyor, bu durumlarda psikiyatriden de destek almamız gerekebiliyor. Kısacası hastaya destek olabilmek için tüm koşulları değerlendirip ona göre karar verilmesi gerekiyor”.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir